HiProMine dostanie grant

opublikowano: 04-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Producent białka z owadów podpisał umowę o dofinansowanie z programu wsparcia inwestycji o kluczowym znaczeniu dla gospodarki.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakiej wysokości grant dostanie HiProMine
  • kiedy zostanie wypłacony
  • jak będzie przebiegać inwestycja w fabrykę

W ostatnich dniach 2022 r. HiProMine, notowana na NewConnect spółka z siedzibą w Robakowie, która produkuje białko z przemysłowej hodowli owadów, podpisała umowę w sprawie grantu z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Firma otrzyma 14,4 mln zł dofinansowania na budowę w Karkoszowie w województwie lubuskim zakładu wytwarzającego produkty powstałe na bazie biomasy owadów. O planach budowy fabryki spółka mówiła znacznie wcześniej. Już w lipcu 2021 r., przed wejściem na giełdę, zebrała ponad 26 mln zł w subskrypcji prywatnej. W grudniu 2022 r. podpisała umowę z firmą Atlas Ward, który będzie wykonawcą robót budowlanych i otrzyma 65 mln zł.

Szerszy krąg
Szerszy krąg
HiProMine, którego prezesem jest Damian Józefiak, jest dostawcą producentów karm dla zwierząt, hodowców ryb oraz wytwórców nawozów, ale dzięki budowie fabryki chce wejść na rynek pasz. W przyszłości zamierza też dostarczać tłuszcze firmom farmaceutycznym i kosmetycznym.
Wojciech Robakowski

W umowie z MRiT spółka zobowiązała się, że do 30 czerwca 2024 r. utworzy co najmniej 30 miejsc pracy (po 15 w tym i przyszłym roku), w tym cztery dla osób z wyższym wykształceniem. W chwili składania wniosku o grant zatrudniała 37 osób. Łącznie zainwestuje 106,9 mln zł, z czego prawie 17 mln zł już wyłożyła w ubiegłym roku. Największe wydatki, 81,6 mln zł, są zaplanowane na ten rok, a w przyszłym będzie to jeszcze 8,3 mln zł. Grant ma zostać wypłacony w 2024 r.

W ubiegłym roku rządowe granty otrzymało 39 firm, rok wcześniej 32. W programie na lata 2011-30 wsparcie dostało już ponad 140 firm, w tym kilka polskim, m.in. Tanne z grupy Forte (umowa została rozwiązana w 2022 r.), SM Mlekovita, SM Mlekpol i SaMasz.

W III kw. 2022 r. HiProMine miało 519 tys. zł przychodów i 696 tys. zł straty netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane