Historyczny rekord franka

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 2011-03-17 11:05

Rozchwiane nastroje inwestorów na światowych rynkach umocniły wczoraj franka szwajcarskiego wobec dolara amerykańskiego do poziomu najwyższego w historii. To niejedne zmartwienie „frankowych” kredytobiorców w Polsce.

Po zamknięciu giełdy nowojorskiej za dolara płacono zaledwie 0,891 CHF, najmniej w historii kwotowań. Wobec złotego frank umocnił się do poziomu 3,2730 zł, z wyjątkiem paniki z pierwszych miesięcy 2009 r. również rekordowego w historii.

- Inwestorzy bardziej martwią się o to, by zabezpieczyć swoje aktywa, niż by zagwarantować sobie zysk – komentował sytuację na rynkach po kataklizmie w Japonii Mitsushige Akino z Ichiyoshi Investment Management.

Historyczny rekord frankaHistoryczny rekord franka
Ostatnie 40 lat notowań dolara amerykańskiego wobec franka

Frank jest uważany bezpieczną lokatę, która zachowuje wartość w czasie niepewności na rynkach. W polskich kredytobiorców kredytobiorców uderzyć może jednak nie tylko wzrost kursu waluty Helwetów, ale i coraz bardziej prawdopodobne podwyżki stóp Narodowego Banku Szwajcarii.

Jeszcze prawie półtora miesiąca temu bank UBS prognozował, że w Szwajcarii cykl podwyżek rozpocznie się dopiero w czerwcu. Teraz nie jest to już takie pewne. Jak w ostatnim wywiadzie przyznał Thomas Jordan, wiceprezes banku, „obecny poziom stóp procentowych jest nie do utrzymania” ponieważ „zagraża on stabilności cen”.