Hiszpański przystanek na Jedwabnym Szlaku

opublikowano: 26-11-2020, 22:00

W przyszłym roku ruszy centrum dystrybucyjne hiszpańskiej Cacesy z lotniczej grupy IAG. Obsłuży 60 mln przesyłek rocznie.

Hiszpańska Cacesa otwiera w Małaszewiczach centrum logistyczno-dystrybucyjne z obsługą celną. Magazyn będzie odbierać towary przywożone do Polski pociągami z Chin (dziennie to 40 składów). Produkty będą w centrum clone, przeładowywane na tiry i wysyłane dalej do Europy. W pierwszym roku planowana jest obsługa 3 mln przesyłek, w ciągu pięciu lat powinno to być 60 mln.

Firma podpisała umowę na wynajem magazynu z jednym z terminali w Małaszewiczach. Jest w trakcie pozyskiwania licencji celnej i działalność operacyjną rozpocznie najpewniej od marca 2021 r. Zrekrutowała już menedżera oddziału, a kolejne osoby będą zatrudniane po otrzymaniu licencji. W ciągu trzech lat Cacesa chce mieć 35 pracowników, a docelowo 60. W ciągu pięciu lat zainwestuje w Polsce 3 mln EUR. Podobne centrum Cacesa otworzy w Warszawie przy Lotnisku Chopina – będzie tu clić towary przywożone samolotami i wysyłać je dalej transportem kołowym.

- Spośród kilku rozważanych przez Hiszpanów krajów to właśnie Polska została uznana za najbardziej atrakcyjną lokalizację. Biorąc pod uwagę bardzo dobre perspektywy rozwoju branży e-commerce na świecie jesteśmy przekonani, że podobnych inwestycji w naszym kraju będzie więcej - mówi Grzegorz Słomkowski, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która od ubiegłego roku obsługuje hiszpańską spółkę.

W Polsce magazyny logistyczne mają giganci e-commerce, w tym Amazon (9 centrów logistycznych zatrudniających 18 tys. osób) czy Zalando (trzy).

- Polski rynek generuje rocznie ponad 700 mln przesyłek, niemiecki ok. 3,65 mld, cała Europa w 2019 r. - ponad 12 mld, a w tym roku przewiduję powyżej 13 mld. Perspektywa rozwoju magazynu do kilkudziesięciu milionów przesyłek rocznie jest jak najbardziej realna, bo sektor e-commerce rozwija się w szaleńczym tempie, ale firma nie będzie dużym graczem – uważa dr hab, Arkadiusz Kawa, dyrektor Łukasiewicz - Instytutu Logistyki i Magazynowania.

Cacesa należy do grupy linii lotniczych IAG skupiającej British Airways, Iberię, Aer Lingus, Level i Vueling. Była pierwszą firmą, która w 2009 r. rozpoczęła lotniczą obsługę przesyłek z Chin do Ameryki Łacińskiej przez Unię Europejską i swoje centrum w Madrycie. W 2016 r. uruchomiła masowy import produktów z Chin do Hiszpanii, a rok temu zainaugurowała działalność pierwszej zagranicznej spółki zależnej na lotnisku Liege w Belgii. W tym roku belgijskie centrum ma szansę obsłużyć ponad 70 mln przesyłek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane