Holandia zwróci dobra zagrabione koloniom

PAP , DI
opublikowano: 16-02-2021, 14:43

Rząd zapowiedział oficjalnie powołanie specjalnej komisji, która zdecyduje w sprawie zwrotu kilkuset tysięcy dzieł sztuki i obiektów historycznych.

„Holandia zaserwowała rdzennej ludności terytoriów kolonialnych utratę dóbr, które stanowiły część ich dziedzictwa kulturowego” (…) „przedmioty kultury były często po prostu kradzione, rząd chce naprawić tę historyczną niesprawiedliwość, zwracając obiekty dziedzictwa kulturowego do krajów ich pochodzenia” — napisał rząd w Hadze na stronie internetowej, zapowiadając powołanie specjalnej komisji, która zdecyduje o zwrocie tych dóbr.

Jest to reakcja na raport Rady ds. Kultury „Dobra kolonialne i uznanie niesprawiedliwości”, opublikowany pod koniec 2020 r., z którego wynika, że w holenderskich muzeach znajduje się kilkaset tysięcy obiektów z byłych kolonii.

— Mówimy o czterech wiekach dominacji. Jeśli coś zostało skradzione, a kraj pochodzenia zechce zwrotu, należy to bezwarunkowo uczynić — powiedziała stojąca na czele rady prawniczka Lilian Goncalves-Ho Kang.

— W zbiorach państwowych nie ma miejsca na przedmioty dziedzictwa kulturowego pozyskane w drodze kradzieży — powiedziała Ingrid van Engelshoven minister oświaty, kultury i nauki, deklarując współpracę z Indonezją, Surinamem i terytoriami zamorskimi Holandii.

Do zwrotu mogą kwalifikować się również obiekty dziedzictwa kulturowego, które zostały skradzione z byłej kolonii innego kraju. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane