Holding Śląskie Huty Stali powstanie do końca tego roku

PAP
opublikowano: 13-09-2016, 20:48

Śląskie Huty Stali (ŚHS), które skupią pod jedną marką m.in. należące do katowickiego Węglokoksu huty Łabędy i Pokój, powstaną przed końcem tego roku. Podmiot będzie działał w formule holdingu - podali we wtorek przedstawiciele Węglokoksu.

Wybrana dla Śląskich Hut Stali forma holdingu, w którym podmiotem dominującym będzie katowicki Węglokoks, oznacza, że hutnicze spółki pozostaną samodzielne pod względem organizacyjnym i prawnym, ale będą ściśle współpracować w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów.

"To rozwiązanie pozwoli na maksymalizację efektu synergii, a tym samym zwiększy konkurencyjność na rynku. Pozwoli również na rozszerzenie oferty i dotarcie do nowych klientów"- ocenił we wtorek wiceprezes Weglokoksu ds. grupy kapitałowej Krzysztof Mikuła.

W ostatnim czasie zarejestrowano już wspólny znak towarowy holdingu. Inicjatorzy jego powołania liczą, że najdalej w grudniu tego roku rozpocznie on faktyczną działalność.

Głównymi filarami Śląskich Hut Stali mają być należące do grupy kapitałowej Weglokoksu Huta Łabędy w Gliwicach i Huta Pokój w Rudzie Śląskiej oraz - po rozstrzygnięciu wszystkich kwestii prawnych - Walcownia Blach Batory w Chorzowie. Logistyką i handlem ma zajmować się Węglokoks, który już dziś pośredniczy w sprzedaży wyrobów hut Łabędy i Pokój, zapewnia również hutom dostawy półproduktów.

Śląskie Huty Stali mają dostarczać wyroby głównie do górnictwa, przemysłu stoczniowego, kolejowego, zbrojeniowego, budownictwa i energetyki. Wstępną koncepcję konsolidacji zaprezentował w marcu tego roku wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Od tamtej pory przeprowadzono analizy rynkowe i biznesowe projektu; w ostatnim czasie zapadły decyzje dotyczące formuły organizacyjnej jego działania i harmonogramu dalszych prac. Wbrew przymiarkom, przedsięwzięcie na obecnym etapie nie obejmie katowickiej huty Ferrum.

Przedstawiciele Węglokoksu zapewniają, że prace nad projektem ŚHS prowadzone są pod nadzorem i w ścisłej współpracy z Ministerstwem Energii. "Taka konsolidacja to wielka szansa dla hutnictwa, ale i całego Śląska. Wzmocnienie branży hutniczej to też wzmocnienie potencjału gospodarczego regionu. Powołanie Śląskich Hut Stali to jeden z priorytetów Ministerstwa Energii" – skomentował we wtorek wiceminister Tobiszowski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane