Holender wraca do siebie

DI, www.presseurop.eu
opublikowano: 03-08-2011, 08:50

Holenderscy rolnicy mieli nad Wisłą swoje Eldorado. Ale dobre czasy już się tu dla nich skończyły, więc wracają do ojczyzny - informuje gazeta "NRC Handelsblad".

Od ostatniej dekady minionego stulecia, setki rolników z całej Europy, a zwłaszcza z Holandii, przeprowadziło się do Polski, gdyż tu ziemia była tania. Ale Warszawa chce teraz faworyzować małych lokalnych gospodarzy, na niekorzyść tych pochodzących z innych krajów.

Agencja Nieruchomości Rolnych prowadzi politykę specjalnie nastawioną na zniechęcanie rolników z innych krajów. Większość ziem należy do niej i to ona je wydzierżawia. Cudzoziemcy nie mają prawa ich kupować (nawet jeśli można łatwo ominąć tą zasadę, na przykład poślubiając obywatela Polski). Ale obecnie nie przedłuża się już umów o okres 15 lat, tak jak to było kiedyś, tylko o rok lub dwa.
Agencja z tego korzysta, aby odzyskać część wynajmowanych ziem, które następnie dzieli pomiędzy małe polskie gospodarstwa, tak aby te mogły być bardziej konkurencyjne.

Zobacz więcej

Polska przestała być atrakcyjna dla holenderskich gospodarzy.

Polska liczy ok. 2,4 miliona rolników, z których większość posiada tylko 1 lub 2 hektary ziemi. System ten jest skrajnie nierentowny; tak więc, według specjalistów, spośród wszystkich przedsiębiorstw rolnych jedynie 400 000 można poważnie traktować.

Natomiast sektor reprezentuje około 4 % PKB oraz 20% miejsc pracy. Potrzeba więc reform — a Polska otrzymuje już na ten cel znaczące dofinansowanie unijne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, www.presseurop.eu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy