Horoskop ekonomiczny

Michał Matys
opublikowano: 30-03-2012, 00:00

Polska

Kulczyk i kolej

Jan Kulczyk, jeden z najbogatszych Polaków, rozważa inwestycję w kolej. Tyle tylko, że nie w Polsce, ale w Kolumbii. Jak się dowiedzieliśmy, został zaproszony przez władze tego kraju na spotkanie, na którym omawiano rozbudowę kolumbijskiej infrastruktury, w tym kolei. Nic nie jest przesądzone, ale Kulczyk niczego też nie wyklucza. Na inwestycje kolejowe zapanowała moda: na zachodzie Europy, w Rosji i Chinach powstała szybka kolej. W Polsce było odwrotnie. Nie potrafiliśmy wykorzystać 1,2 mld euro otrzymanych od Unii na kolej. Rząd poprosił o ich przesunięcie na drogi. Możliwe, że zmieni zdanie po katastrofie pod Szczekocinami, największej od ponad 20 lat w Polsce.

Otwórzmy granice

Rząd chce podnieść wiek emerytalny, bo Polsce grozi katastrofa demograficzna: w przyszłości będzie więcej emerytów niż pracowników. A może powinien pomyśleć o otwarciu granic dla przybyszów z zagranicy. W 2011 r. polskie firmy chciały zatrudnić ćwierć miliona cudzoziemców. To rekordowa liczba. Mimo bezrobocia brakowało rąk do pracy w rolnictwie i budownictwie. Polaków zastępowali tam Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie i Gruzini.

Sukces po terminie

Udało się wybudować ósmy most drogowy w stolicy, łączący oba brzegi Wisły. Kosztował 1 mld zł, ponad jedną trzecią sfinansowała Unia Europejska. Będzie nazywał się Mostem Północnym im. Marii Skłodowskiej-Curie i zgodnie z zapowiedziami w kwietniu ma być całkowicie przejezdny. Budowa trwała trzy lata i zakończyła się „tylko” trzy miesiące po terminie. Ogłoszono sukces, bo jak na nasze warunki tak niewielkie opóźnienie jest wręcz niezwykłe. Liczymy jeszcze na niespodzianki, przygotowane przez budowniczych.

Citi dla kultury

Fundacja działająca przy Citi Handlowym odkupiła dla Muzeum Narodowego w Warszawie obraz Anny Bilińskiej „Murzynka” z 1884 r., który został skradziony w czasie II wojny światowej. Fundacja od 15 lat sponsoruje kulturę i edukację. Jej patronem jest założyciel banku Leopold Kronenberg.

Świat

Kosmiczny Kim

Między 12 a 16 kwietnia Korea Północna wystrzeli na orbitę okołoziemską satelitę. Uświetni on setną rocznicę urodzin Kim Ir Sena, który w 1945 r. założył to państwo i rządził nim przez 46 lat. Władze przekonują, że chcą „wykorzystać przestrzeń kosmiczną dla celów pokojowych”. Tak samo mówiły, gdy w 2009 r. wysyłały poprzedniego satelitę. Krąży on do dziś wokół Ziemi, gdzie — według oficjalnej wersji — „odtwarza rewolucyjne pieśni komunistyczne”. Eksperci obawiają się, że tak naprawdę to część programu zbrojeniowego.

Milionerzy idą na dno

Cztery firmy ścigają się o to, która pierwsza dotrze na dno Rowu Mariańskiego, największej morskiej głębiny na Ziemi. Znajduje się ona na Pacyfiku i przekracza 11 tys. metrów. Jako pierwszy wyruszy James Cameron, reżyser „Titanica” i „Głębi”, wspierany przez National Geographic Society. Zanurzy się w batyskafie, który jest tak mały, że aby się w nim zmieścić, trzeba przyjąć pozycję „embrionalną”. Rywalami będą trzej milionerzy: Richard Branson (na zdjęciu poniżej), właściciel linii lotniczych Virgin, Eric Schmidt, były prezes Google, oraz Bruce Jones, szef firmy Triton Submarines z Florydy. Branson pokazał dziennikarzom łódź podwodną, która przypomina rakietę ze skrzydłami. Schmidt wydał 40 mln dolarów na budowę wehikułu do badań dna oceanu. Natomiast Jones, jak informuje „Przegląd”, zamierza rozpocząć seryjną produkcję batyskafów (po 15 mln dolarów za sztukę) dla firm, zajmujących się turystyką podwodną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Matys

Polecane