Horyzont możliwości przed liderami innowacji

opublikowano: 06-06-2016, 22:00

Unia daje Polakom pieniądze na badania i rozwój. Ale Brytyjczycy, Niemcy i Francuzi umieją w Brukseli załatwić więcej.

Na badania naukowe i innowacje w ramach unijnego programu Horyzont 2020 Polacy dostali łącznie ponad 136 mln EUR. W ciągu dwóch lat nasze instytucje pojawiły się w dofinansowanych przedsięwzięciach 579 razy. Te liczby dają nam pozycję lidera wśród 13 państw tzw. nowej Unii, ale ciągle odstajemy od krajów „starej piętnastki”, czyli tworzących wspólnotę przed 2004 r. Trafiło do nich prawie 90 proc. przyznanego dotychczas „horyzontalnego” dofinansowania. Na pocieszenie można dodać, że pod względem pozyskanych kwot zbliżyliśmy się do niektórych krajów Europy Zachodniej — Irlandii, Finlandii, Portugalii czy Danii. Największy dystans dzieli nas natomiast do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, a także Włoch, Francji i Holandii.

— Polski nie zadowala, że wiedzie prym wśród krajów EU13 — twierdzi dr inż. Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE (KPK). Nadzieję widzi w reformach systemu badań i innowacji, zwiększeniu nakładów na ten cel i otworzeniu instytucji naukowych i firm na współpracę zagraniczną, ze szczególnym wskazaniem na relacje z partnerami z Europy Zachodniej. Mówi także o wspieraniu naukowców i przedsiębiorców w pozyskiwaniu funduszy unijnych pieniędzy — w regionach, na uczelniach i w placówkach naukowych.

— Udział polskich naukowców i przedsiębiorstw w tym programie to nie kwestia wyboru, ale konieczność. Po roku 2020 należy się spodziewać znacznie mniejszych funduszy strukturalnych, a Horyzont może być więc pomostem, który ułatwi nam pełnoprawne korzystanie z możliwości oferowanych w ramach Europejskiej Przestrzeni Badawczej — wskazuje dr Zygmunt Krasiński. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu