Hossa trwa

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A
opublikowano: 09-12-2020, 10:56

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się wyznaczeniem nowych szczytów wszechczasów przez amerykańskie indeksy, co wpisuje się w scenariusz wysokiego popytu na ryzyko w oczekiwaniu na rozpoczęcie szczepień w USA, które powinny otworzyć drogę do normalności gospodarczej w perspektywie 2021 roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

S&P; 500 dobił tym samym do 3700 pkt., a technologiczny Nasdaq osiągnął poziom 12600 pkt. Akcje Pfizera wychodzą na najwyższe poziomy od 2000 roku po tym jak amerykańskie władze dały zielone światło do rozpoczęcia szczepień, oceniając produkt firmy jako wysoce efektywny w przeciwdziałaniu zarażeniem koronawirusem i bezpieczny dla zdrowia. Dodatkowo amerykańskie indeksy napędzają oczekiwania na przeforsowanie w końcu impulsu fiskalnego, na co presja wzrosła po słabszych od oczekiwań listopadowych danych z rynku pracy. Sekretarz skarbu Mnuchin przedstawił nową propozycję opiewającą na 916 mld USD, co Nancy Pelosi spikerka Izby Reprezentantów określiła jako postęp w rozmowach. Niemiecki Dax cały czas bowiem nie może trwale wyjść powyżej 13400 pkt., po potwierdza, że to amerykańskie indeksy w dalszym ciągu radzą sobie relatywnie lepiej. Obawa związana z utrzymującą się na wysokim poziomie liczbą nowych przypadków Covid-19 spadła jednak obecnie na drugi plan. Trudno więc kreślić obecnie negatywne scenariusze dla bardziej ryzykownych aktywów.

Solidny popyt na ryzyko na rynku walutowym ciąży bezpiecznym przystaniom. Kurs EURUSD stabilizuje się w okolicy 1.21 w oczekiwaniu na jutrzejszy wynik posiedzenia EBC. Szczególnie ważny będzie ton komunikatu, w którym mogą pojawić się silniejsze odwołania do zbyt wysokiego kursu wspólnej waluty. Utrudnia on bowiem odbudowę gospodarczą po przejściu pandemii. Dziś decyzję ws. wysokości stóp procentowych podejmował będzie Bank Kanady, niemniej jednak rynek nie spodziewa się w tym przypadku dalszej redukcji stóp procentowych. Kanada swoją gospodarkę wspiera obecnie mocno polityką fiskalną i wsparcie ze strony polityki monetarnej nie wydaje się na obecną chwilę konieczne. Na rynku ropy naftowej oczekiwania związane ze szczepionką przekładają się na wzrost WTI do poziomu 46 USD za baryłkę i sprawy proces szczepień powinien dalej wspierać notowania surowca. Złoto natomiast cofa się dziś w kierunku wsparcia na 1850 USD za uncję wraz z tym jak rośnie popyt na ryzyko. Uwzględniając, że oczekiwania na ekspansje fiskalną w USA rosną, a EBC w dniu jutrzejszym zaprezentuje nowy pakiet działań, nie można jeszcze przekreślać szans na dalsze wzrosty żółtego metalu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane