Hotel Ossa zbankrutował

opublikowano: 28-07-2016, 22:00

Rozmowy z PKO BP o restrukturyzacji długu przerwało ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki. Właścicielka wciąż liczy na happy end

Chwieje się królestwo Małgorzaty Chechlińskiej, właścicielki czterogwiazdkowych hoteli Belvedere, Litwor i Czarny Potok w Zakopanem oraz centrum konferencyjnego Ossa w Rawie Mazowieckiej. 7 czerwca łódzki sąd rejonowy ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Park Edukacji, poprzednio Hotel Ossa Grupa Trip. Zrobił to na wniosek PKO BP, który w lutym wystawił na sprzedaż warte ponad 162 mln zł wierzytelności hotelu.

— PKO Bank Polski złożył wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację Hotelu Ossa. W trakcie rozpatrywania wniosku przez sąd bank prowadził negocjacje z dłużnikiem dotyczące restrukturyzacji zobowiązania w ramach ewentualnego układu — mówi Agnieszka Kielichowska, dyrektor biura prasowego PKO BP. Decyzja sądu spadła jak grom z jasnego nieba.

— Udało się wynegocjować z PKO BP porozumienie, pozostały drobne szczegóły. Ogłoszenie upadłości było i dla mnie, i dla banku zaskoczeniem. Spodziewaliśmy się, że mamy czas do września. Decyzja sądu o upadłości jest nieprawomocna. Odwołałam się od niej. Jeśli moja argumentacja zostanie przyjęta, podpiszę umowę z bankiem — zapowiada Małgorzata Chechlińska, prezes Grupy Trip. Na razie jednak do spółki wszedł syndyk. Hotel działa normalnie, dzierżawi go nowy operator — spółka Centrum Kongresowe Ossa.

— Zamierzam kontynuować działalność hotelu, dzierżawę i utrzymać obiekt w jak najlepszym stanie. Po zakończeniu wycen rozpocznie się poszukiwanie nabywcy, który zostanie wyłoniony w przetargu — mówi Barbara Petryniak-Sidowska, syndyk Parku Edukacji.

Stracona szansa

PKO BP nie podaje, dlaczego zdecydował się na wystawienie wierzytelności Hotelu Ossa na sprzedaż.

— Bank nie udziela szczegółowych informacji dotyczących tego postępowania ze względu na obowiązującą tajemnicę bankową. Uznanie wierzytelności za straconą i wystawienie jej na sprzedaż poprzedzone jest zawsze wieloma działaniami mającymina celu wypracowanie wraz z kredytobiorcą rozwiązań umożliwiających spłatę zobowiązania na podstawie planu naprawczego. Jego elementami mogą być karencja w spłacie lub prolongata, dające kredytobiorcy możliwość restrukturyzacji przedsiębiorstwa, pozyskania inwestora itp. Co do zasady, warunkiem sukcesu tych działań jest wola współpracy obu stron — mówi Agnieszka Kielichowska. Współpracy nie było.

— Kredyt wart 178 mln zł został udzielony w 2007 r. W 2012 r. pojawiły się problemy z obsługą i w 2013 r. dług był restrukturyzowany. Właściciele obiecali dokapitalizować spółkę, minęły trzy lata, nie zrobili tego. Były podejmowane kroki, by znaleźć inwestora, również się nie udało. W pierwszym kwartale 2015 r. spółka przestała obsługiwać kredyt — mówi źródło „PB”.

Krach i kredyt

Małgorzata Chechlińska, która z Grzegorzem Krzanikiem w 2008 r. zainwestowała w hotel 30 mln zł — oszczędności życia, przedstawia sprawę inaczej.

— Jesienią 2012 r. nastąpił spadek zamówień konferencji ze względu na kryzys gospodarczy. Zgłosiłam się do banku z prośbą o restrukturyzację kredytu, ale jako warunek ewentualnego porozumienia bank zobowiązał spółkę do podwyższenia kapitału do 44 mln zł, jednocześnie zabronił wypłaty dywidendy. W takich warunkach żaden inwestor nie chciał przystąpić do spółki — mówi Małgorzata Chechlińska.

Zaznacza, że w 2014 r. PKO BP podwyższył o 2 proc. oprocentowanie kredytu — do 10 proc. dla części zadłużenia — i zażądał od inwestorki pełnomocnictwa do sprzedaży nieruchomości Ossa.

— Wiosną 2015 r. zatrudniliśmy firmę, która miała restrukturyzować nasz kredyt w PKO BP i szukać inwestorów. Firma złożyła w banku plan restrukturyzacji i harmonogram poszukiwań inwestora z wnioskiem o całkowite zawieszenie spłaty kredytu na sześć miesięcy. Według informacji przekazanych nam przez firmę, oferta uzyskała akceptację banku. Mimo że nie mieliśmy tego na piśmie, bo to była tzw. cicha ugoda, nikt nie wzywał nas do spłaty rat kredytowych — twierdzi Małgorzata Chechlińska.

W sierpniu 2015 r. bank zaproponował aneks do umowy kredytowej. Postawił dwa warunki: nieodwołalne pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości i całkowitą spłatę kredytu wysokości 160 mln zł do 20 marca 2016 r.

— Udzielenie pełnomocnictwa byłoby działaniem na szkodę spółki. Dlatego propozycja banku była w zasadzie wypowiedzeniem umowy kredytowej. Nie mogliśmy się na nią zgodzić. Wtedy zostaliśmy wezwani do zapłaty w ciągu 7 dni 6 mln zł zaległych rat z odsetkami — wspomina biznesmenka.

We wrześniu 2015 r. bank wystąpił o bankowy tytuł egzekucyjny i przysłał do hotelu komornika. W listopadzie 2015 r. wypowiedział umowę kredytową. — Przy zajęciu komorniczym prowadzenie działalności hotelowej nie jest możliwe, dlatego poszukaliśmy spółki, która wydzierżawiła hotel — mówi Małgorzata Chechlińska. Natomiast PKO BP uznał dzierżawę hotelu za wyprowadzanie majątku. Według PKO BP Hotel Ossa zarabia 10 mln zł rocznie i jest wyceniany na 70 mln zł. Małgorzata Chechlińska twierdzi, że hotel zarabia 18-20 mln zł, a jego wycena wynosi 284 mln zł. Hotel Ossa ma 523 pokoje, 35 sal konferencyjnych, salę amfiteatralną i dwie sale kongresowe na 700 i 1000 osób. Pracuje w nim 300 osób.

Plaga za plagą

Małgorzata Chechlińska tłumaczy, że miała problem ze spłatą PKO BP, bo… nieszczęścia chodzą parami. A nawet trójkami. W listopadzie 2015 r. biznesmenka miała kłopoty rodzinne. W tym samym czasie Dariusz Bobiński, były właściciel Wilbo i dawny współudziałowiec hotelu Belvedere, zablokował konta spółki. Małgorzata Chechlińska od 2014 r. spłacała jego udziały. Zabrakło 6 mln zł. Komornik zabrał z kont ponad 3 mln zł i zablokował kolejne 2,8 mln zł. — Już spłaciłam pana Bobińskiego, ta sprawa jest załatwiona — mówi Małgorzata Chechlińska. Hotel Belvedere działa od 2000 r. Wspólnikami Małgorzaty Chechlińskiej i Grzegorza Krzanika byli Robert Rzesoś, były prezes Centrum Bankowo-Finansowego Nowy Świat, i Dariusz Bobiński. Gdy powstał hotel Ossa, wspólnicy mieli pretensję, że prezeska Grupy Trip bardziej starała się o zapełnienie podwarszawskiego obiektu. Najpierw sami przejęli zarządzanie spółką. Potem zdecydowali się sprzedać swoje udziały Małgorzacie Chechlińskiej. Przy wychodzeniuze spółki Roberta Rzesosia sprawa trafiła do prokuratury, bo oskarżył on byłych wspólników o wrogie przejęcie. To nie wszystkie kłopoty. Pod koniec 2014 r. w szczycie świąteczno-noworocznego sezonu w hotelu Belvedere wybuchł pożar. Spaliło się 800 mkw. dachu, ewakuowano ponad 400 gości, 30 pokoi zostało na pół roku wyłączonych z użytkowania.

 

 

OKIEM EKSPERTA
Banki powinny być elastyczne

SŁAWOMIR WRÓBLEWSKI, sekretarz generalny Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce

Lata 2008-10 były dla branży kryzysowe, wiele firm to odczuło i ich problemy ciągną się do dziś. Gdy słyszę o kłopotach inwestorów turystycznych, zżymam się na ortodoksyjną politykę banków, gdyż ta branża charakteryzuje się długofalowym okresem zwrotu z inwestycji. Firmy mają prawo oczekiwać od banków elastyczności. Sygnały z rynku wskazują na poprawę i zwiększone obłożenie obiektów konferencyjnych, szczególnie w tym roku, gdy ze względów bezpieczeństwa wyjazdy zagraniczne stały się mniej atrakcyjne. Długoterminowo rynek ma ogromny potencjał wzrostu. Z badań SKKP wynika, że w Polsce odbywa się rocznie około 200 tys. konferencji i eventów. W Wielkiej Brytanii jest to 1,2 mln.

 

FIRMA Z HISTORIĄ: Czuję się odpowiedzialna za moich pracowników, a Grupa Trip zatrudnia 700 osób. W ubiegłym roku spółka obchodziła 25-lecie, nie miałam jednak głowy do świętowania jubileuszu. W tym roku mam nadzieję to nadrobić — mówi Małgorzata Chechlińska, prezes Grupy Trip. [FOT. ARC]

IMPERIUM NA KREDYT: 522 pokoje, 30 sal konferencyjnych, 3,5 tys. mkw. przestrzeni wystawienniczej, SPA — Ossa, jeden z większych kompleksów w Polsce, wkrótce będzie do kupienia. Od syndyka, bo właściciel upadł pod naporem długu. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy