HSBC Holdings zarobił miliony na tąpnięciu liry

opublikowano: 20-02-2019, 08:25

W zaledwie jeden dzień bank HSBC zarobił około 120 mln USD podczas kryzysu finansowego w Turcji, wykorzystując gwałtowne osłabienie liry, wynika z informacji złożonych u regulatora rynku przez brytyjską instytucję

Tąpnięcie tureckiej waluty w ciągu lata 2018 r. uderzył w zyski z handlu w niektórych bankach inwestycyjnych z ekspozycją na ten kraj, takich jak Barclays. HSBC skorzystał jednak na spadku wartości liry.

Zobacz więcej

HSBC

Bloomberg

Zyski "napędzane zmiennością na tureckiej giełdzie walutowej" były ponad dwukrotnie większe niż przewidywane przez modele ryzyka rynkowego HSBC, wynika z opublikowanego zgłoszenia, które towarzyszyło prezentacji całorocznych wyników banku.

Zysk HSBC okazał się kilkakrotnie większy niż zysk w kwocie 35 mln USD zrealizowany przez Deutsche Bank w ciągu dwóch tygodni podczas ubiegłorocznych tureckich zawirowań gospodarczych.

W ubiegłym roku tureckie rynki finansowe zostały poważnie nadwyrężone z uwagi na skutki sankcji i taryf nałożonych przez USA. Na to nałożyło się przegrzanie gospodarki. W efekcie wycena liry spadła do rekordowo niskiego poziomu wobec dolara.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu