HSW dostarczy sprzęt dla wojska za 170 mln zł

DI, PAP
opublikowano: 30-08-2010, 12:05

Tegoroczny przychód Huty Stalowa Wola z  produkcji dla wojska przekroczy 170 mln zł netto. Prognozujemy, że w przyszłym roku będzie lepiej i przychód przekroczy 200 mln zł - poinformował PAP pełnomocnik zarządu firmy Bartosz Kopyto.

Dodał, że w porównaniu do przychodu z 2007 r. tegoroczny będzie aż dziesięciokrotnie większy. "W następnym roku przychód powinien przekroczyć 200 mln zł, biorąc pod uwagę programy badawcze i rozwojowe oraz dostawę sprzętu inżynieryjnego" - zaznaczył Kopyto.

Podkreślił, że obecnie HSW negocjuje z Ministerstwem Obrony Narodowej nowe warunki umów zawartych na wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta. "Kończymy realizację zamówienia na 57 sztuk wyrzutni. Wiemy jednak, że polskie Siły Zbrojne zyskałyby nowe możliwości operacyjne dzięki zwiększeniu modułów dywizjonowych z obecnych 18 do 24 jednostek. Staramy się przekonać MON do tej koncepcji. Dla firmy oznaczałoby to konieczność wyprodukowania dodatkowych 18 wyrzutni. Jesteśmy gotowi to zrobić" - zaznaczył Kopyto.

Huta przygotowuje się także do realizacji kontraktu na dostawę 8 haubic KRAB. Władze firmy chcą zawrzeć z MON kontrakt na kolejne.

Jak powiedział PAP prezes HSW Krzysztof Trofiniak spółka prowadzi, tak jak w przypadku Langust, analizy, które ocenią skutki zwiększenia liczby haubic w dywizjonie z 18 do 24.

Zdaniem prezesa HSW firma staje się coraz bardziej konkurencyjna i jest w stanie co dwa, trzy lata wprowadzać do oferty kolejny nowy produkt. "Jego innowacyjny charakter powinien zainteresować nie tylko armię polską, ale i zagraniczne. Rozwijamy polską myśl techniczną do poziomu światowej czołówki" - podkreślił Trofiniak.

Jako przykład podał zbliżający się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, gdzie na stoisku HSW oficjalnie zaprezentowany zostanie moździerz samobieżny 120 mm na podwoziu kołowym. "Obecnie jest on testowany na naszym poligonie" - dodał. Oprócz moździerza, spółka ze Stalowej Woli pokaże również pojazd minowania narzutowego na podwoziu kołowym, wóz amunicyjny, armatohaubicę 155 mm. Targi odbędą się w Kielcach, w dniach od 6 do 9 września br.

Huta Stalowa Wola zatrudnia ok. 2,5 tys. osób. Jest producentem sprzętu budowlanego oraz sprzętu wojskowego. Cześć cywilna HSW, produkująca maszyny budowlane, jest w trakcie procesu prywatyzacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane