Hurtap chce kupić Optimy Radix

opublikowano: 18-01-2007, 16:19

Hurtownia aptekarska Hurtap SA złożyła ofertę zakupu akcji Optimy Radix SA, która też jest hurtownią aptekarską. Poza tym, Hurtap jest zainteresowany przejęciami innych mniejszych hurtowni, nie tylko aptekarskich. Firma nie wyklucza w przyszłości przeprowadzenia publicznej oferty akcji.

Hurtownia aptekarska Hurtap SA złożyła ofertę zakupu akcji Optimy Radix SA, która też jest hurtownią aptekarską. Poza tym, Hurtap jest zainteresowany przejęciami innych mniejszych hurtowni, nie tylko aptekarskich. Firma nie wyklucza w przyszłości przeprowadzenia publicznej oferty akcji.

"Prowadzimy poważne rozmowy z hurtownią Optima-Radix. Obecnie czekamy na ocenę złożonych przez nas propozycji" - poinformował PAP prezes Hurtapu Wiktor Napióra.

Dodał, że kierowana przez niego spółka nie jest jedyną, która jest zainteresowana przejęciem Optimy Radix. Prezes nie ujawnił szczegółów złożonej oferty.

"Nie jesteśmy jednak jedyną firmą, która interesuje się tą hurtownią, ale liczymy, że poza ceną także istotny dla zarządu i akcjonariuszy Optimy Radix będzie dalszy los ich spółki, czy będzie kontynuowana polityka proaptekarska, czy będzie ona bezpieczna dla swoich odbiorców, jakie będą korzyści dla obydwu stron. W przypadku połączenia z Hurtapem, będziemy kontynuowali ideę utworzenia silnej spółki aptekarskiej mogącej z powodzeniem konkurować z największymi na rynku" - powiedział Napióra.

Dodał, że akcjonariuszami Hurtapu jest 240 właścicieli aptek, a akcjonariuszami Optimy Radix jest 500 aptekarzy. Optima Radix jest akcjonariuszem Apofarm Group.

Wcześniej o rozmowach z hurtowniami aptekarskimi, m.in. z Optimą Radix, informował Torfarm, który przejął kontrolę nad Galeniką- Silfarm. Także Prosper chce przejmować hurtownie aptekarskie, a ostatnio dyrektor finansowy spółki informował, że negocjuje ona przejęcie Hurtowni Aptekarz.

Hurtap, który powstał w 1990 roku, ma obecnie ponad 5 proc. w polskim hurtowym rynku dostaw do aptek. Natomiast - jak poinformował Napióra - udział Optimy Radix wynosi 1,6 proc.

Hurtap, który plasuje się na szóstej pozycji na polskim rynku dystrybucji farmaceutycznej, jest zainteresowany nie tylko tą hurtownią, ale także innymi hurtowniami aptekarskimi.

Prezes nie wyklucza, że w związku z tymi planami konsolidacji polskiego rynku hurtu farmaceutycznego spółka może przeprowadzić publiczną ofertę, ale na razie zamiary te nie zostały skonkretyzowane.

"Możemy wejść na giełdę, aby pozyskać środki na przejęcia lub fuzje z innymi, mniejszymi od nas hurtowniami. Nie mamy w planach połączenia ze spółkami giełdowymi - powiedział Napióra.

Hurtap liczy, że niezależnie od akwizycji, samej spółce uda się w tym roku zwiększyć udział w rynku aptecznym.

"W ubiegłym roku udało nam się utrzymać nasz udział w rynku aptecznym na poziomie 5 proc., ale w tym roku chcielibyśmy go zwiększyć do 5,5-6 proc., w czym powinno nam pomóc nowe centrum logistyczne w Tychach, które planujemy otworzyć za trzy miesiące" - powiedział prezes.

Dodał, że magazyn ten, o powierzchni 4,5 tys. m kw., kosztował będzie firmę około 8 mln zł i zastąpi stary tyski magazyn.

Hurtap ma centralny magazyn w Łęczycy, magazyny regionalne poza Tychami, jeszcze w Głogowie i Gdańsku.

Prezes poinformował, że w 2006 roku udało się firmie wykonać prognozy i jej przychody wzrosły o 12 proc. do 800 mln zł, a zysk netto wyniósł 4,1 mln zł.

W 2005 roku przychody Hurtapu wzrosły wobec 2004 roku o 15 proc. do prawie 700 mln zł, a jego zysk netto był na poziomie zbliżonym do zanotowanego rok wcześniej, czyli 4 mln zł.

W 2007 roku Hurtap liczy na 6 mln zł zysku netto.

(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane