Huta Batory złożyła już wniosek o upadłość

Maria Trepińska
opublikowano: 12-05-2003, 00:00

Zarząd zadłużonej na ponad 270 mln zł Huty Batory złożył w Sądzie Gospodarczym w Katowicach wniosek o ogłoszenie upadłości. A to oznacza, że plany konsolidacji producentów rur mogą zakończyć się fiaskiem.

Zwolennikiem konsolidacji producentów rur był Andrzej Szarawarski, wiceminister skarbu, odpowiedzialny za hutnictwo. Miała ona objąć Walcownię Rur Jedność oraz huty: Buczek, Ferrum, Andrzej i Batory. Jednak wniosek zarządu Huty Batory o ogłoszenie upadłości, który trafił do Sądu Gospodarczego w Katowicach 30 kwietnia, może te zamierzenia skutecznie pokrzyżować.

Paradoksalnie — Huta Batory znalazła się na liście tych, które miały być objęte pomocą publiczną. Chodziło o 60 mln zł. Zarząd przygotował program restrukturyzacji do 2006 r., który został zaakceptowany przez ekspertów z Unii Europejskiej. Huta planowała inwestycje na poziomie 50 mln zł. Teraz wszystkie papierowe plany trafią do kosza.

Mimo to Andrzej Romański, wiceprezes huty, twierdzi, że ogłoszenie upadłości nie będzie automatycznie oznaczało zatrzymania produkcji.

— 60-70 proc. naszej produkcji eksportujemy, głównie do krajów Unii Europejskiej. Czynimy starania, aby syndyk kontynuował działalność. Jest szansa, by około 600 z 860 zatrudnionych nadal pracowało w hucie — podkreśla wiceprezes.

W ocenie analityków rynku, Huta Batory ma prawie 6-proc. udział w rynku rur bez szwów oraz 1-proc. w produkcji stali.

Chorzowska Huta Batory od kilku lat borykała się z problemami finansowymi.

— Strata za 2002 r. wyniosła 77 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży 180 mln zł — wyjaśnia Andrzej Romański.

Jednak największą bolączką huty był brak płynności finansowej. Jej zobowiązania na koniec kwietnia przekroczyły 270 mln zł.

Wcześniej huta próbowała się ratować poprzez zawarcie układu z wierzycielami, ale bezskutecznie. Największe zobowiązania ma wobec Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego oraz Huty Katowice-PHS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Huta Batory złożyła już wniosek o upadłość