HybriCaps chroni przed bakteriami

Dominika Masajło
opublikowano: 20-04-2017, 22:00

Polska spółka HussarTech stworzyła innowacyjny materiał o właściwościach grzybobójczych.

Założona przez badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego spółka HussarTech zajmuje się prowadzeniem naukowych prac badawczo-rozwojowych, których celem jest opracowanie innowacyjnych technologii zabezpieczających produkty przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Jednak to, co wyróżnia tę firmę, to przede wszystkim stworzenie HybriCapsu, czyli hybrydowego materiału o dużej aktywności bakteriostatycznej. Jak w praktyce działa ten wynalazek?

Materiał wykazuje dużą aktywność przeciw bakteriom i grzybkom, a to za sprawą porowatej mikromatrycy mineralnej zawierającej aktywne biologicznie srebro. Jej użycie ma zapewnić długotrwałe działanie produktu poprzez ograniczone uwalnianie srebra. Antybakteryjne właściwości tego pierwiastka chemicznego są od dawna znane naukowcom, natomiast krakowscy badaczepostanowili wykorzystać tę wiedzę, rozpoczynając działania biznesowe.

Skuteczność ich technologii została potwierdzona w testach z użyciem różnych szczepów mikroorganizmów i wykorzystana do ochrony wysokiej jakości tworzyw poliamidowych, filmów lateksowych i farb proszkowych. Warto dodać, że materiał HybriCaps zwyciężył w plebiscycie Soczewki Focusa 2014 w kategorii Innowacje Medyczne, a także został doceniony i nagrodzony medalem na XIX Międzynarodowych Targach Plastpol.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / HybriCaps chroni przed bakteriami