Hyperion dostarczył tematu do spekulacji

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 21-08-2006, 00:00

Debiut Hyperiona, dostawcy internetowego, znowu dostarczył tematów do spekulacji. Dlaczego ktoś płaci za akcję trzykrotnie więcej niż za prawo do akcji (PDA) tej samej spółki? Sprzedającego w takiej transakcji (to „starzy” akcjonariusze Hyperiona) łatwo zrozumieć. Nabywającego trudno. Chyba że po obu stronach transakcji stoją „zaprzyjaźnione” osoby. Jeśli sytuacja się nie zmieni, GPW powinna wstrzymać obrót akcjami Hyperiona. Warto też pomyśleć o systemowym rozwiązaniu, które skróciłoby okres podwójnych notowań tego samego papieru. Na całej sytuacji stracić może sama spółka, która już na starcie giełdowej przygody zyskać może miano spekulacyjnej.

Powodów do narzekań nowi właściciele Hyperiona oczywiście nie mają. 8,6-

-procentowy zysk w debiucie jeszcze się zwielokrotnił. Przykłady ostatnich nadzwyczajnych inauguracji sugerują jednak ostrożność. Kupując dopiero teraz papiery Hyperiona, można nie zdążyć w porę wyskoczyć z pociągu, który wcześniej czy później zacznie szybko zjeżdżać w dół. Pamiętajmy też, że połowa tegorocznych debiutantów jest już tańsza niż w dniu pojawienia się na GPW. Rezygnować z rynku IPO jednak nie warto, bo mediana stopy zwrotu z akcji debiutantów (liczona od ceny emisyjnej) w tym roku sięga aż 15 proc.

Wskaźnik PB IPO, obrazujący średnią stopę zwrotu z inwestycji w IPO, cechuje się dużo większą stabilnością niż notowania debiutantów. Niezłe wejście Hyperiona na parkiet (w kalkulacji indeksu uznajemy kurs otwarcia bardziej płynnego papieru, jakim w tym wypadku jest PDA) doprowadził do wzrostu naszego wskaźnika do blisko 10 proc. Byłby jeszcze wyższy, gdyby w zestawieniu uwzględnić debiut Inwest Consulting. Uznaliśmy go jednak za tak „nadzwyczajny”, że przy kalkulacji indeksu nie uwzględniamy już IPO o wartości poniżej 10 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Hyperion dostarczył tematu do spekulacji