IBM zinformatyzuje BOŚ

Mariusz Zielke
21-07-2003, 00:00

Bank Ochrony Środowiska będzie miał nowy system informatyczny. Z nieoficjalnych informacji wynika, że dostarczy go konsorcjum Temenosa i IBM.

Coraz więcej banków decyduje się na wdrożenie nowego systemu informatycznego. Ostatnio taką decyzję podjął Bank Ochrony Środowiska (BOŚ). Z nieoficjalnych informacji wynika, że wynik przetargu jest przesądzony. Wygra system Temenosa, szwajcarskiego producenta systemów dla sektora finansowego, a wdrożeniem zajmie się IBM.

Nie potwierdza tego Krystyna Forowicz, rzecznik banku.

— Nie ma jeszcze decyzji. Została ogłoszona jedynie krótka lista — mówi rzecznik.

— Umowa nie jest jeszcze podpisana, ale wybór został praktycznie przesądzony — mówi jednak nasz informator zbliżony do banku.

Na krótkiej liście znalazły się — poza Temenosem — FNS i Comp Rzeszów. Wartość projektu ocenia się na kilkanaście milionów zł.

BOŚ jest kolejnym bankiem, który w 2003 r. zdecydował się na wdrożenie scentralizowanego systemu. Wyboru takiego rozwiązania dokonały ostatnio m.in. Bank Pocztowy i Bank Gospodarstwa Krajowego. W obu przypadkach koszty informatycznych zakupów oscylowały wokół 30-40 mln zł. W obu zwyciężyły polskie rozwiązania — rzeszowskiej firmy Comp. W 2003 r. można spodziewać się zakupów w kolejnych bankach. Tuż przed wyborem systemu jest m.in. Lukas Bank.

— Najważniejszy w tym roku przetarg na system to jednak PKO BP. Bez względu na wybór dostawcy, bowiem na tym wdrożeniu zarobi wiele polskich firm informatycznych specjalizujących się w rozwiązaniach dla banków — mówi przedstawiciel spółki IT wyspecjalizowanej w obsłudze sektora bankowego.

PKO BP negocjuje obecnie z Softbankiem i Accenture ostateczną umowę na wdrożenie systemu Alnova. Jej wartość jest oceniana poniżej 500 mln zł, ale cały koszt informatyzacji banku wraz z zakupem sprzętu w ciągu najbliższych lat nawet na 2 mld zł.

— Takie kwoty wywołują zrozumiałe poruszenie na rynku. Giełdowy kurs Softbanku wzrósł ponad dwukrotnie od czasu, kiedy ta firma wystartowała w przetargu na PKO BP, a potem została wybrana do negocjacji — komentuje jeden z analityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IBM zinformatyzuje BOŚ