ICE zapowiada globalny kontrakt na prawa do emisji dwutlenku węgla

opublikowano: 30-11-2021, 15:05

Amerykańska Intercontinental Exchange (ICE) na początku przyszłego roku rozpocznie notowania globalnego kontraktu terminowego na prawa do emisji dwutlenku węgla, pozwalającego firmom zabezpieczyć się przed niekorzystną zmianą kosztów emisji, informuje Reuters.

ICE zwraca uwagę, że obecnie rynek praw do emisji jest mocno pofragmentowany. Uruchamiany przez giełdę kontrakt będzie bazował na indeksie Global Carbon Futures, który uwzględnia koszyk praw do emisji notowanych m.in. w Europie i USA. Od stycznia przyszłego roku będzie również uwzględniał ceny praw na rynku brytyjskim.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Nasz kontrakt na Global Carbon Futures Index pozwoli uczestnikom rynku uzyskać ekspozycję na koszt emisji na czterech największych rynkach na świecie w postaci jednego instrumentu - powiedział Gordon Bennett z ICE.

Cena praw do emisji dwutlenku węgla w Europie rośnie szybko w okresie pandemii. W marcu 2020 roku wynosiła ok. 18 EUR za tonę. Obecnie jest rekordowo wysoka i przekracza 75 EUR za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane