Idea Bank zwiększył zysk w I kwartale 2016

opublikowano: 05-05-2016, 07:36

W pierwszym kwartale 2016 r. Idea Bank zanotował 61,02 mln zł zysku netto, przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej.

Przed rokiem bank miał 43,76 mln zł zysku netto.

Wynik z odsetek zwiększył się o 68 proc. do 130,16 mln zł.Marża odsetkowa zwiększyła się z 2,5 do 3,5 proc., co bank tłumaczy znaczącą obniżką kosztu finansowania oraz sprzedaż produktów o wysokiej rentowności. 

Wynik z prowizji wzrósł o 12 proc. do 85,37 mln zł. 

"Z początkiem bieżącego roku Grupa przyjęła bardzo konserwatywną metodę rozliczania przychodów prowizyjnych, zgodnie z którą większość przychodów rozliczana jest w czasie. Efektem tej zmiany jest obniżenie wyniku prowizyjnego w ujęciu I kw. do IV kw. Nowa metoda będzie miała jednak pozytywny wpływ na wynik odsetkowy i marżę odsetkową w kolejnych okresach" - podał bank w komunikacie.

Suma bilansowa grupy wyniosła na koniec marca 18,9 mld zł (+21,1 proc. r/r). Współczynnik wypłacalności banku (CAR) wyniósł 15 proc. wobec 14 proc. rok wcześniej, a TIER1 – 10,3 proc.. W II kwartale, zgodnie z decyzją WZA, baza kapitałowa grupy zostanie dodatkowo wzmocniona wynikiem wypracowanym w drugim półroczu 2015 r.

Grupa Idea Bank jest w trakcie procesu sprzedaży akcji GetBack. W połowie marca została podpisana umowa sprzedaży tej spółki konsorcjum funduszy private equity. Wartość transakcji wynosi 825 mln zł przy wartości inwestycji w tę spółkę na poziomie 270 mln zł. Zgodnie z umową, przeniesienie akcji GetBack powinno nastąpić nie później niż do końca lipca 2016 r., skutkując podniesieniem bazy kapitałowej Grupy Idea Bank w III lub IV kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane