Idea Premium zaczyna od nowa

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 18-03-2013, 00:00

W ramach drugiej raty fundusz musi dzisiaj wypłacić inwestorom prawie 230 mln zł. Po odwieszeniu jednostka uczestnictwa straciła 5,3 proc.

Zakończyło się kilkumiesięczne oczekiwanie klientów Idea Premium na zwrot pieniędzy. Fundusz rozpocznie dziś realizację drugiej raty zleceń odkupienia (w wysokości 80 proc. jednostek), składanych od września ubiegłego roku. W sumie towarzystwo musi wypłacić inwestorom prawie 230 mln zł.

— Jesteśmy przygotowani na realizację drugiej raty umorzeń, a od poniedziałku fundusz zaczyna normalnie funkcjonować — zapewnia Karol Kolouszek, dyrektor działu zarządzania aktywami w DM IDMSA.

Przez ostatnie pół roku Idea TFI pozyskiwało gotówkę, aby móc obsłużyć wypłaty. Odpisy urealniające rzeczywsistą wartość poszczególnych papierów oraz sprzedaż składników portfela z dyskontem odbiło się na kieszeniach inwestorów. W piątek, po odwieszeniu jednostka uczestnictwa Idea Premium zanurkowała o 5,3 proc., co łącznie z czwatkową 5,6-procentową przeceną daje stratę w wysokości 10,9 proc. Od września fundusz jest 16 proc. pod kreską, a od swojej maksymalnej wyceny z połowy kwietnia 2012 r. aż 33 proc. na minusie. Przedstawiciele TFI zapewniają, że mają zapas gotówki na wypadek dalszych umorzeń.Gdyby jednak skala odpływów okazała się zbyt duża, to znów powtórzy się historia sprzed kilku misięcy. Będzie to bowiem oznaczało konieczność kolejnej wymuszonej sprzedaży obligacji z dyskontem.

Problemy z obsługą zleceń odkupienia zachwiały płynnością funduszu po raz pierwszy w czerwcu ubiegłego roku, kiedy nadwyżka wypłat nad wpłatami wyniosła 330 mln zł. W całym 2012 r. klienci wycofali ponad 1,1 mld zł netto. Po wypłacie drugiej raty aktywa Premium wyniosą około 120 mln zł. W związku z tym, że skład portfela przypomina teraz tzw. fundusz niepłynnych aktywów, to towarzystwo bierze pod uwagę zmianę jego strategii inwestycyjnej oraz nazwy. Jedną z opcji jest przekształcenie w opportunity fund, który mógłby inwestować w przecenione papiery dłużne, oczekując wywiązania się emitenta z zobowiązań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Idea Premium zaczyna od nowa