IDM: Dane z rynku pracy w centrum uwagi

Wojciech Smoleński
opublikowano: 02-07-2009, 12:11

Zbliżający się długi weekend w USA oraz generalnie niska aktywność inwestorów sprzyjają utrzymywaniu się trendu bocznego na większości rynków.

Wczorajsza próba pokonania oporów na S&P500 nie powiodła się i popyt wycofał się na niższe poziomy. Stosunkowo dobre dane makroekonomiczne nie były zaskoczeniem dla inwestorów i zabrakło katalizatora do silniejszego impulsu. Wolumen handlu od dłuższego czasu utrzymuje się na "wakacyjnych" poziomach. Brak kierunku dominuje również na większości głównych par walutowych. Jest mało prawdodobne aby w tym tygodniu nastąpiły wybicia z trwających konsolidacji. Zmienność implikowana opcji systematycznie spada - rynek jest skłonny coraz mniej płacić za ubezpieczenia przed silniejszymi zmianami cen.

Dzisiaj w centrum uwagi będzie miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy. Pozytywna niespodzianka jest mało prawdopodobna, biorąc pod uwagę wczorajszy raport ADP. Rynek nie powinien silniej zareagować nawet jeśli dane okażą się stosunkowo słabe.  Ruchy na głównych parach będą najprawdopodobniej utrzymane w ostatnich zakresach.  Równolegle będzie trwała konferencja prasowa Tricheta, ale nie powinna wnieść nic nowego. W EBC coraz większą przewagę uzyskują zwolennicy bardziej aktywnej i "kreatywnej" polityki monetarnej pochodzący z mniejszych krajów członkowskich. Z drugiej strony Trichetowi zależy na utrzymaniu oczekiwań inflacyjnych na niskim poziomie. Wydźwięk konferencji powinien być więc neutralny dla eurodolara.  

EUR/PLN

Złoty kontynuował wczoraj umocnienie po wybiciu dołem z konsolidacji. Trend spadkowy na EURPLN wyraźnie przyśpieszył i kurs  testował barierę 4,35. Dzisiaj obserwujemy lekkie osłabienie złotego w reakcj na pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych. Zbliżanie się długiego weekendu w USA ogranicza aktywność  na rynku. Najbliższym oporem będą okolice 4,3950 przy zniesieniu 23,6%. Silną strefą oporu będzie 4,43-4,45, w pobliżu przebitego wsparcia i jednocześnie dwóch zniesień fibo ostatniej fali spadkowej. W dalszej części dnia większej reakcji można spodziewać się po danych z amerykańskiego rynku pracy.

EUR/USD

Wczorajsza próba wybicia górą na eurodolarze została ponownie zanegowana. Kurs osiągnął nowy szczyt (1,4202) w obecnym ruchu wzrostowym, ale silniejsze cofnięcie na Wall Street pomogło dolarowi umocnić się w końcówce dnia. Dzisiaj przez większą część dnia notowania eurodolara powinny utrzymywać się w wąskich zakresach w oczekiwaniu na dane amerykańskiego rynku pracy. Do publikacji danych EURUSD nie powinien zejść poniżej 1,4044-1,4047. Strefą silniejszego oporu będzie 1,4139-1,4150. O 16:00 publikowane będą dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku oraz o zamówieniach w przemyśle. Nie powinny one jednak wpłynąć istotnie na notowania. 

NZDUSD
Korekta spadkowa na dolarze nowozelandzkim zatrzymała się w pobliżu średnioterminowej linii trendu wzrostowego.  Istnieje ciekawa statystyczna i sezonowa właściwość walut surowcych. W lipcu waluty typu dolar australisjki, kanadyjski czy właśnie nowozelandzki odnotowują zazwyczaj spore spadki. W ostatnich dzięsięciu latach średni spadek na kiwi (nzdusd) w lipcu wynosił blisko 1,4%. Ponadto z 10 poszczególnych lat tylko dwa razy nastąpił wzrost na kiwi. Oczywiście nie oznacza to, że i w lipcu 2009 nastąpi spadek, ale warto powstrzymać się z zajmowaniem długich pozycji w sytuacji gdy rynek syngalizuje możliwość pogłębienia korekty.  W przypadku przebicia linii trendu celem spadku może być poziom 0,6170 

USD/CAD
Dolarcad od początku czerwca znajduje się w trendzie wzrostowym. Lipiec jest dla dolara kanadyjskiego, podobnie jak dla dolara nowozelandzkiego, jednym z najgorszych miesięcy statystycznie.  W lipcu na walutach surowcych występuje silna sezonowość i często występują spadki. W ostatnich dziesięciu latach USD/CAD średnio zyskiwał 1,5% w lipcu i jest to blisko trzykrotnie większy średni wzrost od drugiego najlepszego miesiąca.  Biorąc pod uwagę trwający trend wzrostowy na tej parze i występującą sezonowość warto rozważyć otwieranie długich pozycji przy wsparciach technicznych.

Wojciech Smoleński
Autor jest analitykiem IDM

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Smoleński

Polecane