IDM: na GPW powrócił marazm

Przemek Barankiewicz
24-05-2002, 16:49

Wzrosty sprzed tygodnia wywindowały indeksy na wyższy poziom i rozbudziły nadzieje inwestorów. Niestety, bieżący tydzień oznaczał powrót do męczącego marazmu. Nie inaczej wyglądała dzisiejsza sesja. Zmiany indeksów były niewielkie, a obroty umiarkowane – choć wyraźnie już wyższe niż w czwartek.

Główną – choć negatywną gwiazdą sesji była TPSA. Silne spadki notowań tej firmy nie pozwalały na wzrosty indeksów, a więcej niż 1/3 obrotów całej sesji przypadło na tą jedną spółkę. Trudno jasno wytłumaczyć, to co wczoraj działo się Telekomunikacją. Na konsumowanie niedawnej informacji o przekazaniu akcji tej spółki przez Skarb Państwa jest już trochę za późno. Wygląda to więc trochę na realizowanie zysków z ostatnich wzrostów (nie tłumaczy jednak skąd taka desperacja do realizacji zysków) lub celową próbę zbicia kursu.

Jednak pomimo silnej wyprzedaży akcji TPSA, sesja wyglądała nie najgorzej. Widać było duży popyt, ceny większość akcji poszły w górę, wzrosły również obroty w stosunku do czwartku. Wydaje się też, iż kapitał, który pojawił się na naszej giełdzie przed tygodniem nie powinien zadowolić się jedną praktycznie sesją wzrostu. Krótkoterminowo są więc wciąż spore szanse na zwyżki.

Gorzej wygląda to w dłuższym terminie. Nie widać bowiem jeszcze fundamentalnej poprawy sytuacji. Oczekiwane ożywienie w gospodarce wciąż jest wątpliwe. Niepokoić mogą nasilające się ostatnio ataki na Radę Polityki Pieniężnej, czy informacje, iż spodziewane przystąpienie do UE może się nieco opóźnić.

Domniemana większa ostatnio obecność na naszym parkiecie kapitału zachodniego, czyni nas bardziej podatnymi na nastroje światowe. Te nastroje są zaś ostatnio bardzo nerwowe. Wszyscy obawiają się w szczególności nowych ataków terrorystycznych. Stąd rosnące wciąż ceny lokat bezpiecznych – takich jak złoto. Nie jest to niestety sytuacja sprzyjająca trwałym wzrostom na światowych rynkach, a w dalszej konsekwencji i u nas.

Paweł Zaremba-Śmietański

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM: na GPW powrócił marazm