Czytasz dzięki

IEA: rekordowy spadek inwestycji energetycznych

opublikowano: 27-05-2020, 09:12

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) ostrzega, że kryzys wywołany pandemią koronawirusa prowadzi do największego w historii spadku globalnych inwestycji energetycznych.

Przed pandemią oczekiwano około 2 proc. wzrostu inwestycji wobec 1,8 bln USD odnotowanych w roku 2019, obecnie, że spadną one aż o 20 proc. Najboleśniej zmianę tendencji odczuć mają paliwa kopalne. W przypadku ropy, IEA oczekuje zniżki o  30 proc. Z kolei o 15 proc mają spać inwestycje w węgiel.

energetyka, prąd
Zobacz więcej

energetyka, prąd fot. Bloomberg

Inwestycje w odnawialne źródła energii spadną o 10 proc., a to i tak tylko około połowy tego, co jest potrzebne do walki ze zmianami klimatu.

IEA podkreśla, że z powodu środków ograniczających rozprzestrzenianie się  koronawirusa nałożonych przez wiele krajów, na razie spadek inwestycji prowadzi do spadku emisji dwutlenku węgla.

Ale IEA ostrzega, że to wykorzystanie paliw kopalnych prawdopodobnie wzrośnie po zakończeniu kryzysu, co doprowadzi do wzrostu emisji CO2.

Jednym z powodów jest to, że Chiny i inne kraje z Azji składają teraz zamówienia na nową generację elektrowni węglowych w celu dostarczania energii w przyszłości.

Zatwierdzenia nowych elektrowni węglowych w pierwszym kwartale 2020 r., głównie w Chinach, były dwukrotnie wyższe niż w całym 2019 r.

Łączna wartość inwestycji energetycznych spadła o prawie 400 mld USD w stosunku do oczekiwań w 2020 r., a IEA twierdzi, że obecnie istnieją poważne wątpliwości co do bezpieczeństwa dostaw energii, gdy gospodarka światowa zaczyna się rozwijać, ponieważ realizacja projektów energetycznych trwa bardzo długo.

Raport IEA wskazuje, że połączenie malejącego popytu, niższych cen i wzrostu niezapłaconych rachunków oznacza, iż przychody z energii dla rządów i przemysłu spadną o ponad bilion dolarów w 2020 r. Za większość spadku odpowiadać ma ropa naftowa. Natomiast gaz łupkowy - wcześniej ulubieniec sektora energetycznego - otrzyma największy cios. Spadek inwestycji w jego przypadku szacuje się na 50 proc.

IEA podkreśla, że choć w 2020 r. spodziewa się wzrostu udziału inwestycji w odnawialne źródła energii do poziomu 40 proc. całości, nie wynika to jednak z wzrostu zainteresowania tym segmentem, a jedynie z fatalnej kondycji sektora paliw kopalnianych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane