Igor Chalupec przejmuje Ruch

Eton Park Capital bezskutecznie szukał nabywcy dla Ruchu, na którym stracił grube miliony. W sukurs przyszedł prezes — zdecydował się na wykup menedżerski

Ruch to dla Igora Chalupca najdłuższy biznesowy projekt. Po odejściu ze stanowiska prezesa PKN Orlen menedżer założył butik inwestycyjny i w 2010 r. namówił amerykański fundusz Eton Park Capital na przejęcie dystrybutora prasy. Inwestycja okazała się trudna, więc prawie cztery lata temu wziął sprawy w swoje ręce i zabrał się za operacyjne zarządzanie spółką.

KIOSKI BIAŁO-CZERWONE:
KIOSKI BIAŁO-CZERWONE:
Ruch podkreśla, że przejęcie przez Igora Chalupca zapewni mu polskość. To jednak pewnie nie koniec roszad w akcjonariacie. Plan budowy platformy logistycznej i obsługi e-commerce mają uatrakcyjnić spółkę w oczach potencjalnych nabywców z obszaru logistyki.
Marek Wiśniewski

Teraz zaangażował się w nią także kapitałowo. Reprezentująca biznesmena cypryjska spółka Loverose podpisała list intencyjny z Eton Parkiem w sprawie wykupu menedżerskiego spółki przez Igora Chalupca.

— Transakcja wykupu, uwarunkowana m.in. zgodą prezesa UOKiK, powinna nastąpić najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia tego roku — napisał Ruch w oświadczeniu przesłanym redakcji „Pulsu Biznesu”. Ceny nie ujawnia. W ubiegłym roku, gdy Poczta Polska rozważała zakup Ruchu, oscylowała wokół 30 mln zł.

Na patriotyczną nutę

Spółka zarządzająca Eton Parkiem podjęła decyzję o likwidacji funduszu w marcu tego roku, w obliczu topniejących zysków. Sprzedaż Ruchu była jej naturalną konsekwencją. Igor Chalupec podjął decyzję o kupnie zarządzanej przez siebie spółki, żeby zapewnić jej przetrwanie. Eton od kilku lat regularnie szukał dla niej inwestora (ostatnio w ubiegłym roku), ale do transakcji nie doszło.

Jak twierdzi spółka, przejęcie Ruchu przez Igora Chalupca umożliwi kontynuowanie realizowanej z sukcesem strategii zakładającej zmniejszenie uzależnienia od kurczących się kategorii produktowych [prasa, tytoń, bilety — red.] i oferowanie na coraz większą skalę usług logistycznych oraz kurierskich. Podkreśla też, że dzięki temu dystrybutor będzie w polskich rękach.

Kolos na glinianych nogach

Ruch to przedsiębiorstwo z prawie 100-letnią historią, które w czasach PRL było monopolistą w dystrybucji prasy. Legendarna marka zaczęła jednak podupadać w okresie transformacji, a opóźniająca się prywatyzacja utrwaliła tylko status Ruchu jako rynkowego dinozaura. Brakowało kapitału, a restrukturyzacja była coraz pilniejsza.

Bliski bankructwa Ruch dostał zastrzyk kapitału w 2006 r., dzięki debiutowi giełdowemu, i kolejny w 2010 r., dzięki inwestycji Eton Parku. Nawet specom z funduszu hedge trudno było jednak zrestrukturyzować spółkę. Załoga została zdziesiątkowana (z 16,9 tys. pracowników w 1994 r. do 500 w 2015 r.), mimo to inwestycja w Ruch okazała się wpadką. Fundusz wyłożył 630 mln zł, by odkupić spółkę od skarbu państwa, a odzyskał jedynie połowę tej kwoty — i to dzięki wyprzedaży nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach.

Kierunek: w dół

Udziały Ruchu w rynku kolportażu prasy spadły do 29,4 proc. w 2016 r. z 40,3 w 2010 r. Liczba punktów sprzedaży detalicznej skurczyła się z 28,6 tys. do 18,5 tys. W ubiegłym roku spółka wypracowała 6 mln zł zysku netto — zaledwie czwarty dodatni wynik od 2005 r.

Przychody też ostro spadły: z 4,1 mld zł w 2008 r. do 1,4 mld zł w 2016 r. Przez lata Ruch zasypywał stratę operacyjną wyprzedażą aktywów, kilkakrotnie sięgał też do kieszeni inwestora. Spółka deklaruje, że poprawa sytuacji finansowej umożliwiła jej spłatę części kredytu w Alior Banku, który w szczytowym okresie wynosił 180 mln zł, a teraz sięga 80 mln zł.

— Docierają do nas sygnały od wydawców o wydłużaniu terminów płatności przez Ruch i narastających zaległościach w płatnościach. Izba jest tym zaniepokojona. Wydawcy boją się, że Ruch zdecyduje się na restrukturyzację, która spowoduje dalsze ograniczenie sieci sprzedaży — mówi Wiesław Podkański, prezes Izby Wydawców Prasy.

Ruch podejmuje próby rozwoju biznesu, stawia na logistykę i e-commerce. Jego flagowym produktem jest Paczka w Ruchu, zawarł też porozumienie z Pocztą Polską. W tym roku planuje obsłużenie 6 mln paczek, co oznacza 2,5-krotny wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Zamierza też nadal rozwijać biznes detaliczny, m.in. poprzez wprowadzenie atrakcyjniejszego formatu punktów sprzedaży.

 

Smutny koniec błyskotliwej kariery

Wart 7 mld USD Eton Park Capital to fundusz typu hedge, charakteryzujący się wysokim stopniem ryzyka, obiecujący inwestorom w zamian wysokie zyski. Został założony w 2004 r. przez Erica Mindicha, który zasłynął jako najmłodszy partner w Goldman Sachs. Ostatnie lata nie przynosiły jednak spektakularnych zysków, wręcz przeciwnie — wartość inwestycji funduszu hedge spadła o 9 proc. w 2016 r. Gdy wyniki na początku 2017 r. nie pozwalały nadrobić strat, władze funduszu zdecydowały o jego zamknięciu i oddaniu pieniędzy inwestorom. Kłopoty Eton Park Capital odzwierciedlają problem całej branży funduszy hedge. Inwestorzy wypłacili w ubiegłym roku 110 mld USD z 3 bln USD, w tym czasie zamknięto ponad tysiąc funduszy. Kapitał przepływa do pobierających niższe opłaty za zarządzanie i często bardziej efektywnych inwestycyjnie funduszy pasywnego inwestowania lub naśladujących ruchy indeksów.

OKIEM EKSPERTA

Potrzebne nowe otwarcie

AGNIESZKA GÓRNICKA

prezes agencji badawczej Inquiry

Wydawcy od lat narzekają na kłopoty finansowe Ruchu. Nie mogą zrezygnować z usług spółki, a z drugiej strony — nadszarpnięte zaufanie trudno odbudować. Tak duża spółka jak Ruch potrzebuje długoterminowej strategii, jasno komunikowanej rynkowi, której dzisiaj nie ma. Logistyka to dobry kierunek rozwoju dla Ruchu, który ma w tej dziedzinie duże doświadczenie, choć należy pamiętać, że jest to rynek bardzo konkurencyjny. Wobec skali spadku na rynku prasy to jednak nadal za mało. Potrzebna jest zupełnie nowa koncepcja biznesowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane