IGTE ma uwagi do raportu NIK

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 20-02-2002, 00:00

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych wyraziła niepokój publikacjami prasowymi opartymi na informacjach z raportu NIK, dotyczącego oceny reformy systemu emerytalnego. Izba ma poważne zastrzeżenia do wniosków sformułowanych w raporcie, odnoszących się do II filaru systemu.

Zdaniem zarządu izby, od momentu zreformowania systemu emerytalnego istotne elementy, z wyjątkiem procesu przekazywania przez ZUS składek oraz informacji o członkach funduszy, działają sprawnie. Również realna stopa zwrotu z inwestycji, której osiągnięcie przyjęto za konieczne dla funkcjonowania II filaru (2,5 proc.), jest przekraczana. Eksperci uważają, że dla zwiększenia efektywności inwestowania środków funduszy konieczne jest rozszerzenie listy instrumentów finansowych. Bezpieczeństwo składek członków OFE zwiększy także zmniejszenie częstotliwości wyliczania minimalnej wymaganej stopy zwrotu.

Zdaniem izby, koncentracja na rynku OFE także nie jest większa niż w innych dziedzinach usług finansowych. Konsolidacje zaś nie będą działać przeciwko konkurencji, lecz ją ułatwią. Wpłyną też na zmniejszenie i racjonalizację kosztów oraz opłat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IGTE ma uwagi do raportu NIK