IKE: jest nowy projekt

Katarzyna Ostrowska, Magda Maj
24-07-2003, 00:00

W przyszłym tygodniu rząd ma się zająć projektami ustaw o dobrowolnym zabezpieczeniu emerytalnym. Ostatnia wersja projektu jest zgodna z oczekiwaniami ubezpieczycieli.

W najbliższym czasie do parlamentu mogą być skierowane kolejne projekty związane z systemem emerytalnym, a dokładnie z dobrowolnym oszczędzaniem na przyszłą emeryturę. Są to projekty ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) oraz nowela ustawy o pracowniczych programach emerytalnych (PPE).

— Dziś projekty będą omawiane przez Komitet Rady Ministrów, a w poniedziałek ponownie zajmie się nimi zespół Komisji Trójstronnej ds. ubezpieczeń społecznych. Jeżeli osiągniemy porozumie, to już we wtorek zajmie się nimi rząd. Jeśli nie, zostaną one skierowane w późniejszym terminie w wersji rządowej. I tak pierwsze czytanie nastąpi w końcu sierpnia — mówi Krzysztof Pater, wiceminister gospodarki i pracy.

W trakcie konsultacji społecznych z projektu ustawy o IKE wykreślono zapisy dotyczące konieczności uzyskiwania przez zakłady ubezpieczeń zgody organu nadzoru na prowadzenie działalności w zakresie IKE i w konsekwencji także zapisu o możliwości jej cofnięcia. Ubezpieczyciele nie będą również musieli rejestrować ogólnych warunków umów IKE. Za wykreśleniem tych zapisów opowiadała się m.in. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych, która argumentowała, że są one niezgodne z Konstytucją RP, dyskryminują bowiem ubezpieczycieli w stosunku do innych form IKE, czyli funduszy inwestycyjnych oraz domów maklerskich.

Zespół Komisji Trójstronnej ds. ubezpieczeń społecznych przychylił się także do wniosku OPZZ o skrócenie — z 30 do 14 dni — terminu dokonania wypłaty środków zgromadzonych na IKE. Dopuszczono także możliwość dokonania wypłat środków zgromadzonych na IKE osobom, które nabyły uprawnienia emerytalne i ukończyły 55 lat. Dotychczas zakładano, że wypłata środków, zwolnionych z podatku od zysków kapitałowych następuje tylko po ukończeniu 60 roku życia.

W listopadzie ubiegłego roku rząd przyjął założenia do IKE. Projekt ustawy zakłada m.in., że w przypadku ubezpieczycieli będzie istniał wymóg, by 90 proc. składki było kierowane na fundusz kapitałowy. Roczna wpłata do IKE nie będzie mogła przekroczyć 150 proc. prognozowanego wynagrodzenia na dany rok.

Nowela ustawy o PPE ma zaś ułatwić wdrażanie i funkcjonowanie programów. W sytuacji problemów finansowych, firmy będą mogły zawiesić płacenie składek lub zgłosić się do nadzoru z prośbą o niepłacenie składek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska, Magda Maj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IKE: jest nowy projekt