Czytasz dzięki

Im wyższe zarobki żony, tym gorzej dla mężą

KARIERA

Ekonomiści znanej uczelni biznesowej potwierdzają, że mężczyźni ciągle mają problem z zarobkami kobiet: lepiej dla związku, by panie nie przynosiły do domu więcej gotówki. Ego facetów tego nie znosi.

Badania pokazują, że w Stanach Zjednoczonych coraz więcej żon zarabia więcej od mężów. W 2010 r. taka sytuacja wystąpiła w przypadku 24 proc. badanych par. Marianne Bertrand, ekonomistka z University of Chicago Booth School of Business, twierdzi, że wyższe zarobki żon nadal stanowią dla mężów problem z powodu obowiązujących norm społecznych.

W ostatnich kilkudziesięciu latach drastycznie spadła w USA liczba zawieranych małżeństw Według badań i wyliczeń prof. Bertrand, aż 29 proc. tego spadku ma związek właśnie z potencjalnie wyższymi zarobkami małżonki i obawami przyszłych mężów. To jednak nie wszystko — wyższe zarobki żon wpływają też na poziom szczęścia w związku.

„O ile blisko 50 proc. żon i mężów zadeklarowało bardzo szczęśliwe pożycie małżeńskie, o tyle w przypadku układu, w którym kobieta zarabia więcej, szansa na deklarację „bardzo szczęśliwego” małżeństwa spada u obojga małżonków o 6 pkt proc.” — czytamy w komunikacie uczelni.

Uczeni wskazują, że mimo postępu społecznego mężczyźni ciągle oczekują, że żony będą mniej zarabiały i czują się bezpieczniej w układzie, w którym to oni są największymi dostarczycielami pieniędzy do domowego budżetu. Kobietom jest też trudniej dlatego, że większe zarobki nie odejmują im obowiązków w życiu domowym, a często mają ich nawet więcej niż mężczyźni. Panowie, czas poskromić ego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy