Immofinanz w centrum uwagi

KZ
21-01-2009, 00:00

Witiko Invest ujawnił się w akcjonariacie grupy kontrolującej Immoeast.

Witiko Invest ujawnił się w akcjonariacie grupy kontrolującej Immoeast.

Witiko Invest, wehikuł inwestycyjny Waltera Scherza, stał się właścicielem blisko 6 proc. akcji Immofinanz, austriackiej firmy działającej na rynku nieruchomości. Jej odnogą na Europę Środkową i Wschodnią jest notowany na giełdach w Wiedniu i Warszawie Immoeast. Ta ostatnia spółka — biorąc pod uwagę zaangażowanie drobnych akcjonariuszy — to nowy król spekulacji na warszawskiej giełdzie.

Największym akcjonariuszem Immofinanzu (który kontroluje 55 proc. akcji Immoeastu) pozostaje Fries Holding Kapitalinvest. W ubiegłym tygodniu podmiot kontrolowany przez Rudolfa Friesa poinformował o zwiększeniu zaangażowania w spółce z 9,6 do 10 proc.

Wczoraj kurs Immofinanzu rósł o ponad 7 proc. Kapitalizacja firmy wynosi 390 mln EUR, czyli około 1,7 mld zł. Kurs Immoeastu rósł w Wiedniu i Warszawie o około 4 proc. Spółka wyceniana jest na 3,3 mld zł, a więc pakiet akcji dewelopera znajdujący się w rękach Immofinanzu jest… więcej wart (1,8 mld zł) niż kapitalizacja spółki (wspomniane 1,7 mld zł).

Immofinanz negocjuje z bankami wierzycielami warunki porozumienia, które pozwoli mu utrzymać płynność po tym, jak miał 1,85 mld EUR straty operacyjnej w pierwszym półroczu roku rozrachunkowego 2008/2009. W połowie grudnia firma przedstawiła instytucjom finansowym plan restrukturyzacji, który zakłada m.in. sprzedaż części aktywów. Immofinanz i Immoeast straciły w ubiegłym roku około 90 proc. wartości rynkowej. Od początku tego roku ich akcje jednak mocno drożeją. Kurs Immofinanzu wzrósł w tym czasie już o około 60 proc., a akcje Immoeastu zdrożały w Warszawie o 110 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Immofinanz w centrum uwagi