Impel będzie chronił marże

MZAT
opublikowano: 21-03-2012, 00:00

Spółce wzrosły przychody i zysk netto, ale spadła rentowność. Zwyżki mają być napędzone przez przejęcia.

Wojna cenowa i zaostrzająca się konkurencja na rynku usług ochroniarskich wraz ze zmianami przepisów, zwiększającymi koszty pracy — to, według zarządu Impela, główne przyczyny niższych marż i słabszego wyniku operacyjnego niż w 2010 r. Spółka nie rozdziera jednak szat i jest zadowolona z ubiegłorocznych rezultatów. Dlaczego?

— Mieliśmy rekordowe przychody i zysk netto przy dwucyfrowej dynamice zwyżek, co było podstawowym celem w 2011 r. Musieliśmy jednak wycofaćsię z niektórych przetargów — zwłaszcza publicznych — bo marże były nie do zaakceptowania — mówi Grzegorz Dzik, prezes Impela.

Spółka osiągnęła 1,24 mld zł przychodów ze sprzedaży (11,7 proc. więcej niż w 2010 r.) przy zysku netto równym 59 mln zł (wzrost o 11,8 proc.). Zysk operacyjny spadł jednak o 17,3 proc., do 54,6 mln zł. Rentowność operacyjna też spadła — z 6 proc. do 4,8 proc. W przyszłym roku ma być lepiej.

— W 2014 r. chcemy mieć 2 mld zł przychodów. Organicznie jesteśmy w stanie osiągnąć poziom 1,75 mld zł, resztę dodamy dzięki przejęciom, bo rynek sprzyja teraz kupowaniu mniejszych firm — mówi Grzegorz Dzik.

Jak dodaje, Impel prowadzi rozmowy z ok. 10 przedsiębiorstwami, o przychodach od kilku do maksymalnie 50 mln zł. Grupa opiera się na trzech filarach: obsłudze nieruchomości (49 proc. przychodów), usługach ochroniarskich (33 proc.) i dystrybucji (17 proc. — w tej kategorii mieści się m.in. catering czy praca tymczasowa). Próbuje też sił w nowych branżach — w maju we Wrocławiu otworzy pierwszą w Polsce restaurację Nordsee. Spółka planuje w tym roku wypłacić dywidendę wysokości 1,5 zł na akcję. Już w najbliższy poniedziałek na GPW zadebiutują natomiast papiery Vantage Development, czyli wydzielonej z impela spółki deweloperskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Impel będzie chronił marże