Import samolotu nie przeszedł bez echa

opublikowano: 14-05-2018, 22:00

Deficyt na rachunku obrotów towarowych w marcu 2018 r. wyniósł 317 mln EUR — wynika z danych bilansu płatniczego NBP.

Deficyt na rachunku obrotów towarowych w marcu 2018 r. wyniósł 317 mln EUR — wynika z danych bilansu płatniczego NBP. To zasługa eksportu o wartości ok. 18,1 mln EUR (spadek o 2 proc. r/r) i importu na poziomie 18,4 mln EUR (wzrost o 1,6 proc. r/r). Marzec to czwarty miesiąc z rzędu, w którym saldo towarowe notuje ujemne wartości. Import ciągnie w górę ożywienie inwestycyjne, natomiast eksport hamuje przez ochłodzenie koniunktury w strefie euro. Takie przynajmniej jest wytłumaczenie „bazowe”.

„Na spadek obrotów towarowych w marcu 2018 r. duży wpływ miała mniejsza liczba dni roboczych w porównaniu z marcem 2017 r., co odzwierciedlają spadki wartości eksportu i importu w większości grup towarowych” — czytamy w komentarzu NBP.

Eksperci z banku centralnego dodają, że w marcu pogłębiła się spadkowa tendencja eksportu samochodów osobowych, a import wzmocniły duży wzrost dostaw paliw oraz transakcja zakupu samolotu.

— Dane wskazują ostatecznie na ujemny wkład eksportu netto do PKB w pierwszym kwartale 2018 r. Marzec przyniósł spodziewany deficyt obrotów towarowych, jednak o niższej niż spodziewana skali, biorąc pod uwagę obserwowane spowolnienie w obszarze zamówień eksportowych. Niemniej marcowe odczyty wartości przepływów handlowych osiągnęły dość mocne poziomy, wskazując na dobrą passę wśród eksporterów, pomimo słabnących nastrojów za granicą, oraz solidną aktywność zakupową wśród importerów — komentuje Agata Adamczyk, ekonomistka Banku Pocztowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

NBP