Impuls na akcję

Marcin Goralewski
27-04-2005, 00:00

Rynek oczekuje, że Telekomunikacja Polska w przyszłym roku wypłaci większą dywidendę. W tym roku wyniesie ona 33 gr na akcję.

Podczas wczorajszego zgromadzenia akcjonariuszy Telekomunikacji Polskiej (TP) niespodzianek nie było. Udziałowcy postanowili, że z ubiegłorocznego zysku do podziału między nich trafią 462 mln zł. Oznacza to wypłatę 33 gr na jedną akcję, czyli nieco mniej niż wynosi cena brutto jednego impulsu w połączeniu lokalnym (35 gr).

— Informacja jest neutralna, bo oczekiwana — mówi Michał Buczyński z DM Millennium.

Tak też odczytali ją inwestorzy: akcje TP po decyzji o podziale zysku kosztowały 19,15 zł, czyli były o 0,5 proc. tańsze niż dzień wcześniej. Akcjonariusze ustalili, że dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 19 maja, a dniem wypłaty 7 czerwca.

— Rynek spodziewa się, że w kolejnych latach do podziału trafi więcej pieniędzy. To bardzo realny scenariusz, bo nie zagraża mu wysoki poziom zadłużenia — ocenia Michał Buczyński.

Coraz większą skłonność spółki do podziału zysku pokazują doświadczenia z kilku ostatnich lat. Z prawie 750 mln zł zysku za 2003 r. spółka podzieliła między akcjonariuszy 168 mln zł (12 gr na akcję). Rok wcześniej dywidenda była o 2 gr niższa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Impuls na akcję