Indeksy były stabilne

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-03-2005, 00:00

Indeksy największych europejskich giełd wahały się na poziomie piątkowego zamknięcia. Duży handel zanotowano na walorach spó- łek zarządzających największymi parkietami. To rezultat wycofania oferty przejęcia LSE przez Deutsche Boerse. Informacja przyniosła gwałtowny spadek notowań LSE. Zyskiwał za to Euronext, z którego strony oczekiwana jest obecnie kontrpropozycja.

Na wartości mocno traciły też papiery BAE Systems, największej na Starym Kontynencie firmy obronnej. Inwestorzy uznali, że decyzja przejęcia amerykańskiego rywala United Defence za blisko 4 mld USD może przynieść im straty. Część transakcji ma bowiem zostać sfinansowana ze sprzedaży pakietu akcji BAE. Rozczarowani przebiegiem sesji mogli być udziałowcy Benettona. Kurs papierów włoskiego projektanta odzieży spadał ponad 12 proc., notując największą dzienną przecenę w okresie ostatnich siedmiu lat. Spółka poinformowała rynek, że oczekuje spadku sprzedaży w tym roku. Rosły za to wyceny firm wydobywczych. Szczególnie dobrze prezentowali się giganci naftowi z BP i Totalem na czele. Analitycy UBS podnieśli prognozę EPS dla BP. To efekt utrzymujących się wysokich cen ropy. Kurs baryłki ciągle trzyma się powyżej 53 USD. Wycenie francuskiego Alcatela, największego na świecie dostawcy urządzeń dla szerokopasmowego internetu, pomogli analitycy JP Morgan Chase, podwyższając rekomendację z „neutralnie” do „przeważaj”.

Notowania za oceanem rozpoczęły się na plusie. Uwaga rynku skupiła się na spółkach, które są obiektem przejęć i fuzji. W sektorze finansowym atmosferę podgrzała informacja, że Capital One Financial wyda 5,3 mld USD na przejęcie kontroli nad bankiem Hibernia Corp. Po zwolnieniu prezesa spadała wycena papierów Boeinga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu