Indeksy europejskich giełd najwyżej od ponad trzech lat

(Marek Druś)
28-09-2005, 19:36

Europejskie giełdy zakończyły środowe notowania wzrostami. Indeksy największych rynków na zamknięciu notowały dzienne maksima lub znajdowały się w ich pobliżu. Paneuropejski Dow Jones Stoxx 600 po raz drugi w tym tygodniu osiągnął najwyższą wartość od 3,5 lat.

Europejskie giełdy zakończyły środowe notowania wzrostami. Indeksy największych rynków na zamknięciu notowały dzienne maksima lub znajdowały się w ich pobliżu. Paneuropejski Dow Jones Stoxx 600 po raz drugi w tym tygodniu osiągnął najwyższą wartość od 3,5 lat.

Na zamknięciu środowej sesji niemiecki DAX rósł o 1,6 proc., francuski CAC40 zyskał 1,16 proc., a brytyjski FTSE 100 zwyżkował o 0,87 proc. Indeksy giełd we Frankfurcie i Paryżu osiągnęły najwyższą wartość od trzech lat. Indeks giełdy londyńskiej ustanowił czteroletnie maksimum.

Dow Jones Stoxx 600 zyskał w środę 0,9 proc. Mimo rekorodowych notowań ropy i paliw indeks wzrósł w trzecim kwartale już o 7,8 proc. To jego największa zwyżka od 2003 roku.

Największym popytem cieszyły się akcje spółek ubezpieczeniowych i banków. Na giełdzie we Frankfurcie zdrożały akcje Munich Re. Największy na świecie reasekurator podtrzymał prognozę 12 proc. ROE w 2005 roku, w czym ma mu pomóc sprzedaż pakietu 18,4 proc. akcji HVB Unicredito Italiano. Wyraźnie zdrożały akcje Allianz. Deutsche Bank podwyższył rekomendację najwiekszej europejskiej spółki ubezpieczeniowej z “trzymaj” do “kupuj”.

Na giełdzie w Paryżu w górę poszedł kurs BNP Paribas. Goldman Sachs podwyższył rekomendację drugiego francuskiego banku do „lepiej niż rynek” po podniesieniu o 8 proc. prognozy jego zysku na akcje w 2006 roku. Podwyższenie prognoz zysku na akcję przez Goldman Sachs przyczyniło się także do wzrostów kursów UBS,

Credit Suisse Group i Deutsche Banku. Najmocniej drożejącą spółką notowaną w ramach Stoxx 600 był Raiffeisen International Bank-Holding. UBS rozpoczął wydawanie raportów poświęconych austriackiemu bankowi od rekomendacji „kupuj”. Cenę docelową jego akcji oszacował o 20 proc. powyżej rynkowej.

Wśród pozostałych spółek wyraźnym wzrostem kursu wyróżniał się DaimlerChrysler. Cena akcji piątego koncernu motoryzacyjnego świata wzrosła do trzyletniego maksimum po zapowiedzi redukcji 8,5 tys. miejsc pracy w należącej do niego spółce Mercedes Car Group.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeksy europejskich giełd najwyżej od ponad trzech lat