Indeksy GPW na plusie

GRA
18-01-2010, 10:36

Warszawskie indeksy zaczynają tydzień od  delikatnych wzrostów. Blue-chipy zyskują 0,1 proc., a średniaki drożeją o 0,6 proc. Liderem jest Erg, a to dzięki Patrowiczowi.

Poniedziałkowym wzrostom przywodzi Erg, który rośnie aż o 20 proc. Inwestorów podekscytowały informacje o tym, że znany inwestor Mariusz Patrowicz i powiązane z nim spółki zamierzają objąć prawie 10 proc. kapitału Ergu.

W czołówce sesji, ze wzrostem na poziomie 8 proc., jest też Makrum. Prezes spółki zapowiedział na łamach „Parkietu” przejęcia spółek, których sytuacją finansową zachwiały opcje walutowe. Chce je dokapitalizować i w ten sposób przywrócić szanse na szybki rozwój. Pierwszych transakcji można się spodziewać już w I półroczu 2010 r.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej zachowuje się Cersanit, który zyskuje 2,6 proc. Najmocniej tanieje Bioton – traci 4,4 proc.

Na niewielkim minusie jest KGHM, który w piątek zapowiedział inwestorom niezły rok. W 2010 r. zysk netto powinien być podobny do tego z 2009 r. (prognoza mówi o 2,25 mld zł i zarząd zapowiedział już, że zostanie przekroczona). Ponadto do połowy marca zostanie podpisana zapowiadana od dawna umowa techniczna z Tauronem na budowę bloku energetycznego. W tym roku może się też wyjaśnić sprawa zależnego Dialogu – plan zakłada sprzedaż telekomunikacyjnej spółki dużemu operatorowi. Dzisiejszy „Puls Biznesu” spekuluje nt. ewentualnego nabywcy. Mogłaby nim zostać Netia (0 proc.), ale zainteresowania nie wyklucza też MNI (kurs też bez zmian). Zdecydowane „nie” mówią z kolei Multimedia (0 proc.).

Nie ma jeszcze handlu na akcjach LPP (właściciel m.in. marki Reserved i CroppTown), o którym pisze dzisiejszy „Parkiet”. Prezes zapowiada na łamach gazety, że w 2010 r. przychody grupy LPP powinny wzrosnąć o ok. 15-25 proc., głównie poprzez rozbudowę sieci handlowej. Inwestycje powinny sięgnąć 60-80 mln zł.

Dobrze może się dziś zachowywać kurs Pronoksu (przed pierwszym fixingiem jest na niewielkim plusie). Notowaniom upadłej spółki pomaga informacja o tym, że jej inwestor – Centrozap (0 proc.) – wywiązał się z obietnic i objął akcje nowej emisji. Ma teraz 29,4 proc. głosów.

Wśród najmocniej taniejących spółek jest PolRest, który ewidentnie znalazł się na krawędzi bankructwa. Bank PKO BP wypowiedział bowiem spółce umowę kredytową o wartości 21,6 mln zł, uzasadniając tę decyzję ryzykiem upadłości PolRestu. Restauracyjna spółka ma kilka dni na spłatę tego zobowiązania. Czy da radę? Co zrobi? Zarząd nie udziela żadnych wyjaśnień, a kurs traci 4 proc. To i tak mało w porównaniu z tym, co działo się w piątek. Wtedy kurs zniżkował nawet o 25 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Indeksy GPW na plusie