Indeksy na GPW rozpoczęły drugi kwartał wzrostami

  • PAP
opublikowano: 01-04-2019, 18:12

W poniedziałek indeksy warszawskiej giełdy zwyżkowały na zamknięciu o około 1 proc., na co wpłynął dobry sentyment na rynkach globalnych. Liderami wzrostów w WIG20 było Dino Polska, które ustanowiło nowy rekord notowań oraz spółki surowcowe - Lotos, Orlen i KGHM.

Na zamknięciu WIG20 wzrósł o 1,24 proc. do 2.340,7 pkt. Indeks średnich spółek mWIG40 zyskał 0,8 proc., a wskaźnik firm o mniejszej kapitalizacji, sWIG80, wzrósł o 1,1 proc. Szeroki WIG poszedł w górę o 1,1 proc.

GPW
fot. ARC

Wzrosty dominowały w poniedziałek na europejskich giełdach - o godz. 17.00 niemiecki DAX zyskiwał 1,3 proc., a brytyjski FTSE250 szedł w górę o 0,6 proc. - oraz rynkach w Stanach Zjednoczonych, gdzie flagowy indeks S&P 500 rósł o 0,9 proc. i znajdował się blisko tegorocznych szczytów.

Obroty na GPW wyniosły w poniedziałek 616,2 mln zł, z czego około 522 mln zł na spółkach z WIG20.

Liderem wzrostów w WIG20 było Dino Polska - wycena wzrosła o 4,2 proc., osiągając najwyższy poziom od debiutu spółki na GPW. Na koniec dnia kapitalizacja giełdowa Dino wyniosła 12,36 mld zł.

Drugi najmocniejszy wzrost (o 3,4 proc.) odnotował Lotos, po tym jak w piątek kurs paliwowego koncernu znalazł się najniżej od połowy grudnia ubiegłego roku. Lotos podał w poniedziałek, że modelowa marża rafineryjna spółki w marcu wyniosła 7,55 USD za baryłkę wobec 7,11 USD za baryłkę w lutym.

Druga paliwowa spółka w WIG20, PKN Orlen, zanotowała wzrost kursu o 2,4 proc. Notowania ropy naftowej szły w poniedziałek mocno w górę - o godz. 17.30 czerwcowy kontrakt na ropę Brent drożał na giełdzie w Nowym Jorku o 1,5 proc. do 68,58 USD.

Kurs KGHM wzrósł o 2,2 proc. Producent miedzi poinformował w poniedziałek, że spółka osiągnęła porozumienie ze związkiem zawodowym w chilijskiej kopalni Sierra Gorda. Dodatkowo notowaniom spółki mogła sprzyjać drożejąca trzecią sesję z rzędu miedź - kurs metalu znajduje się obecnie blisko tegorocznych szczytów.

Akcje CD Projekt zdrożały o 2 proc. Producent gier był w pierwszym kwartale liderem zwyżek wśród spółek z WIG20 zyskując ponad 37 proc. Kurs spółki jest obecnie o 7,2 proc. niższy od najwyższego w historii poziomu zamknięcia, zanotowanego 29 sierpnia 2018 r.

Ze spółek z WIG20 na minusie zakończył sesję jedynie Santander Bank Polska, którego kurs zniżkował o 1 proc.

Wśród spółek o średniej kapitalizacji (mWGI40) liderem wzrostów był Boryszew (8,6 proc.), a drugi najwyższy wzrost zanotowała GPW (6,2 proc.).

GPW zaktualizowała w piątek cele finansowe grupy do 2022 roku. Zakładają one, że przychody w 2022 roku wyniosą 470 mln zł, a EBITDA sięgnie 250 mln zł. Docelowo wskaźnik ROE ma wynieść 19 proc. (w 2018 roku było to 21,7 proc.), a współczynnik kosztów do dochodów ma się znaleźć poniżej 50 proc., ale przejściowo może być wyższy ze względu na wydatki związane z realizacją strategii. Zarząd GPW zaproponował, by z zysku netto za 2018 rok wypłacić w formie dywidendy 133,47 mln zł, czyli 3,18 zł na akcję. Dywidenda GPW z zysku za 2019 rok ma być w wysokości nie mniejszej niż 2,4 zł na akcję.

Prezes GPW Marek Dietl w wywiadzie dla PAP Biznes zapowiedział w najbliższych latach większe inwestycje i nowe inicjatywy strategiczne, co wiązać się może z przejściowym pogorszeniem wskaźników efektywności. Prezes liczy jednak, że docelowo giełda na tym skorzysta.

Po mocnych, ponad 30-proc. wzrostach z ubiegłego tygodnia w poniedziałek o 3,5 proc. spadł kurs producenta gier 11 bit studios.

Na całej GPW najmocniej, o 19,4 proc., wzrósł w poniedziałek kurs Brastera. Producent urządzeń medycznych poinformował w piątek po sesji o podpisaniu umowy z firmą JSC Pharmimex, działającym na rynku rosyjskim dystrybutorem farmaceutycznym.

Drugi najwyższy wzrost, 14,5 proc., zanotowało Rainbow Tours. Spółka podała w piątek wieczorem, że zysk netto grupy spadł w 2018 r. do 7,6 mln zł z 36,1 mln zł w 2017 r., przy wzroście przychodów o 13,6 proc. rdr do 1,6 mld zł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane