Indeksy na małych plusach

GRA
opublikowano: 22-02-2010, 12:05

Warszawski rynek zaczął tydzień od  niewielkich wzrostów. Bohaterem sesji są akcje Rubicon.

Liderem sesji jest dziś Rubicon, czyli dawny fundusz Victoria NFI. Rośnie o prawie 12 proc. Najgorzej zachowuje się Swarzędz – tanieje o 11 proc., ale należy pamiętać, że to tzw. „groszówka”, której akcje tradycyjnie podlegają znacznym wahaniom.

Na głębokim minusie jest też Internet Group, którego spółka zależna, CR Media, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Spółka-matka przekonuje rynek, że to część procesu restrukturyzacji. Rynek przyjmuje to jednak źle – kurs traci ponad 6 proc.

Tanieje też Grajewo (-7 proc.), któremu problemy wieszczy „Parkiet”. Gazeta alarmuje dziś rynek, że spółka Swedspan z grupy Ikea planuje rozpocząć inwestycję w fabrykę płyty HDF w kwietniu tego roku. Zdaniem dziennika stanowi to zagrożenie dla Grajewa, ale analitycy DM PKO BP bagatelizują to ryzyko.
- Sprzedaż Grajewa do szwedzkiego koncernu jest zakontraktowana w umowach długoterminowych na kilka lat w przód, dlatego nie należy spodziewać się nagłego spadku zamówień – zauważa Bartosz Arenin, analityk DM PKO BP.

Drożeje Netia (+1 proc.), która ogłosiła prognozy na ten rok. Szacuje, że skonsolidowana EBITDA wyniesie ponad 360 mln zł, zysk operacyjny sięgnie ponad 60 mln zł, a przychody będą na poziomie 1,55 mld zł. Narastająco po czterech kwartałach Netia ma 1,5 mld zł sprzedaży, 14,2 mln zł zysku operacyjnego i 88,7 mln zł zysku netto.

Na lekkim plusie jest One-2-One (+0,4 proc.), który też podał prognozę, ale nową i na 2009 r. Firma oczekuje obecnie, że skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosą 65 mln zł (poprzednio prognozowano 55 mln zł), wynik EBITDA w wysokości 1,15 mln zł (poprzednio 1 mln zł).

Na prognozy dobrze reaguje też MCI. Zysk netto ma wzrosnąć o ponad połowę w stosunku do 2009 r., czyli do 67 mln zł. Będzie to wynikać głównie ze wzrostu wartości posiadanych aktywów inwestycyjnych.

Zawieszone są notowania HTL-Strefy, której nowy główny akcjonariusz – podmiot zależny funduszu private equity EQT – zamierza przeprowadzić przymusowy wykup akcji od mniejszościowych akcjonariuszy. Cena to 13,71 zł, czyli dokładnie tyle, ile fundusz płacił w niedawnym wezwaniu.

Rynek kontynuuje dziś spekulacje nt. inwestora, który mógłby być zainteresowany zakupem akcji Lotosu (+1,4 proc.). „Parkiet” donosi dziś, że chętni mogą być Socar, China National Petroleum Corporation i Łukoil.

Drożeje Delko (+1,6 proc.), które pochwaliło się zakupem udziałów w firmie Cosmetics, która jest dystrybutorem artykułów kosmetycznych i higienicznych. Dzięki tej akwizycji przychody grupy wzrosnąć mogą w 2010 roku o około 40 mln zł.

Niewielkim wzrostem na raport kwartalny reaguje Energomontaż-Północ, który pokazał wyniki za 2009 r. lepsze od rezultatów z 2008 r. Przychody wzrosły o 21 proc., do 392 mln zł, zysk operacyjny – o 48 proc., do 33 mln zł, a zysk netto – o 37 proc., do 32,6 mln zł.
- Zwracamy uwagę na bardzo wysokie zasoby finansowe spółki, czyli 83 mln zł środków pieniężnych przy 16 mln zł kredytów. Pierwszy kwartał zapowiada się słabo (mroźna i śnieżna zima), dlatego trudno będzie naszym zdaniem powtórzyć w całym 2010 r. wyniki roku poprzedniego – zauważa w dzisiejszym komentarzu Michał Sztabler, analityk DM PKO BP.

Na wyraźnym plusie są za to Police, które podały, że roczna strata za 2009 r. to aż 423 mln zł. Wprawdzie w samym czwartym kwartale producent nawozów zmniejszył straty, ale cały rok zaliczy do rekordowo złych.
GRA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane