Indeksy na plusie, Skotan liderem sesji

GRA
26-06-2009, 11:10

Warszawskie indeksy są dziś na lekkim plusie. WIG20 zyskuje 0,7 proc., a mWIG40 rośnie o 0,4 proc.

Indeks największych spółek w górę ciągnie KGHM, który rośnie o 2,4 proc., oraz BRE, które zwyżkuje o 2,3 proc. Lotos rośnie o 1 proc. To już pewne – nadal będzie zarządzany przez prezesa Olechnowicza. Nowy-stary prezes ogłosił jednocześnie, że spółka zakończy II kwartał zyskiem netto, jednak nie wiadomo, czy będzie na plusie także w całym I półroczu. Najgorzej z dużych spółek zachowuje się CEZ, który zniżkuje o 2,11 proc.

Liderem sesji jest Skotan Romana Karkosika, który odkrył karty i pokazał propozycję strategii na lata 2009-2013. Chce zawiesić plany biopaliwowe i skoncentrować się na drożdżach paszowych. Inwestycje związane z drożdżami będą kosztowały ponad 40 mln zł. Inwestorów to najwyraźniej nie niepokoi, a kurs rośnie o 10 proc.

1,7 proc. zyskuje Impexmetal, również ze stajni Romana Karkosika. Na wczorajszym walnym akcjonariusze ogłosili przerwę tuż przed podjęciem uchwały o wysokości dywidendy. Zarząd rekomenduje wypłatę 15 gr na akcję. Główny akcjonariusz, czyli Boryszew (+3,1 proc.), kontrolowany przez Romana Karkosika, domaga się więcej. Kolejna runda walnego – 14 lipca.

Tanieje z kolei Petrolinvest (-5,7 proc.). Firma podała wczoraj, że chce sprzedać swoje rosyjskie aktywa, czyli 60 proc. udziałów w firmie Siewiergeofizyka i Nieftiegeoserwis oraz 59 proc. w ZAO Peczora-Petroleum. Zarząd podał, że realizacja zawartych umów pozwoli zmniejszyć zobowiązania grupy Petrolinvest

Zwyżkują akcje kopalni Bogdanka, wczorajszego debiutanta z GPW. Wczorajszą sesję spółka zakończyła na 20-proc. plusie. Dziś rośnie o kolejne 5 proc.

2,4 proc. zyskuje Lentex, o którym pisze dzisiejszy „Parkiet”. Donosi, że na najbliższym walnym zgromadzeniu pojawi się Aleksandr Gerega, ukraiński akcjonariusz polskiej spółki. Na walnym zamierza zaprezentować zagraniczną firmę działającą w tej samej branży, co Lentex. Niewykluczone, że w grę wchodziłoby połączenie Lenteksu z tą firmą.

Na ponad 2 proc. plusie jest też Mispol, wokół którego jest sporo szumu związanego z pojawieniem się w akcjonariacie Marka Jutkiewicza, byłego właściciela napojowego Hoopa. Na łamach dzisiejszego „Pulsu Biznesu” Jutkiewicz przedstawia zarys swoich biznesowych pomysłów dla spółki. Niektórym sprzyjają obecne władze Mispolu, innym – jak np. koncepcji integracji produkcji i potencjalnego zmniejszenia liczby zakładów – zdecydowanie się sprzeciwiają. Niewykluczone też, że do grupy Mispolu trafi Tenczynek (zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego), którego właścicielem jest marek Jutkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Indeksy na plusie, Skotan liderem sesji