Indeksy na plusie, Skotan liderem sesji

GRA
opublikowano: 26-06-2009, 11:10

Warszawskie indeksy są dziś na lekkim plusie. WIG20 zyskuje 0,7 proc., a mWIG40 rośnie o 0,4 proc.

Indeks największych spółek w górę ciągnie KGHM, który rośnie o 2,4 proc., oraz BRE, które zwyżkuje o 2,3 proc. Lotos rośnie o 1 proc. To już pewne – nadal będzie zarządzany przez prezesa Olechnowicza. Nowy-stary prezes ogłosił jednocześnie, że spółka zakończy II kwartał zyskiem netto, jednak nie wiadomo, czy będzie na plusie także w całym I półroczu. Najgorzej z dużych spółek zachowuje się CEZ, który zniżkuje o 2,11 proc.

Liderem sesji jest Skotan Romana Karkosika, który odkrył karty i pokazał propozycję strategii na lata 2009-2013. Chce zawiesić plany biopaliwowe i skoncentrować się na drożdżach paszowych. Inwestycje związane z drożdżami będą kosztowały ponad 40 mln zł. Inwestorów to najwyraźniej nie niepokoi, a kurs rośnie o 10 proc.

1,7 proc. zyskuje Impexmetal, również ze stajni Romana Karkosika. Na wczorajszym walnym akcjonariusze ogłosili przerwę tuż przed podjęciem uchwały o wysokości dywidendy. Zarząd rekomenduje wypłatę 15 gr na akcję. Główny akcjonariusz, czyli Boryszew (+3,1 proc.), kontrolowany przez Romana Karkosika, domaga się więcej. Kolejna runda walnego – 14 lipca.

Tanieje z kolei Petrolinvest (-5,7 proc.). Firma podała wczoraj, że chce sprzedać swoje rosyjskie aktywa, czyli 60 proc. udziałów w firmie Siewiergeofizyka i Nieftiegeoserwis oraz 59 proc. w ZAO Peczora-Petroleum. Zarząd podał, że realizacja zawartych umów pozwoli zmniejszyć zobowiązania grupy Petrolinvest

Zwyżkują akcje kopalni Bogdanka, wczorajszego debiutanta z GPW. Wczorajszą sesję spółka zakończyła na 20-proc. plusie. Dziś rośnie o kolejne 5 proc.

2,4 proc. zyskuje Lentex, o którym pisze dzisiejszy „Parkiet”. Donosi, że na najbliższym walnym zgromadzeniu pojawi się Aleksandr Gerega, ukraiński akcjonariusz polskiej spółki. Na walnym zamierza zaprezentować zagraniczną firmę działającą w tej samej branży, co Lentex. Niewykluczone, że w grę wchodziłoby połączenie Lenteksu z tą firmą.

Na ponad 2 proc. plusie jest też Mispol, wokół którego jest sporo szumu związanego z pojawieniem się w akcjonariacie Marka Jutkiewicza, byłego właściciela napojowego Hoopa. Na łamach dzisiejszego „Pulsu Biznesu” Jutkiewicz przedstawia zarys swoich biznesowych pomysłów dla spółki. Niektórym sprzyjają obecne władze Mispolu, innym – jak np. koncepcji integracji produkcji i potencjalnego zmniejszenia liczby zakładów – zdecydowanie się sprzeciwiają. Niewykluczone też, że do grupy Mispolu trafi Tenczynek (zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego), którego właścicielem jest marek Jutkiewicz.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane