Indeksy na szczytach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-10-2006, 00:00

Po kolejnym rekordzie amerykańskiego indeksu Dow Jones największe europejskie giełdy wspięły się wczoraj na pięcioletnie maksima. Zwyżce pomogły doniesienia z rynku ropy. Rano drożejący surowiec zachęcił do zakupów akcji spółek paliwowych. Po południu korekta notowań ropy zdopingowała graczy do zakupów papierów spółek, których koszty są silnie uzależnione od cen paliwa. Potem ta tendencja lekko osłabła, bo OPEC postanowił zmniejszyć wydobycie surowca.

Inwestorzy czekali na decyzje Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego (ECB) w sprawie stóp procentowych. Ten pierwszy ceny długu nie zmienił, drugi podniósł go o 25 pkt baz. Obie decyzje były zgodne z oczekiwaniami rynku. ECB ucieszył graczy, nie dając jasnego sygnału, że w listopadzie stopy znów wzrosną.

Powodzeniem cieszyły się spółki technologiczne. W górę szły notowania niemieckiego Infineona, producenta pamięci komputerowych i SAP, wytwórcy oprogramowania dla biznesu. Nastroje poprawiły się dzięki pogłoskom, że producent kart graficznych Nvidia może zostać przejęty przez Intela.

Puchły portfele posiadaczy walorów spółek surowcowych. To zasługa ceny miedzi, która dzięki nowym zakupom azjatyckich producentów kabli zaczęła odrabiać straty. Silnie rosły w konsekwencji notowania Rio Tinto i Antofagasty. Po doniesieniach o ofercie przejęcia przez Tata Steel ostro w górę poszedł Corus, największy brytyjski producent stali.

Po słabym początku, wymuszonym ponownym wzrostem cen ropy, amerykańskie giełdy odbiły w górę. Stwarza to okazję do bicia kolejnych rekordów indeksów. Nastroje studzić jednak mogą oczekiwania na piątkowy raport o stanie rynku pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu