Indeksy nadal rosną

MD
opublikowano: 10-12-2009, 22:49

Na zamknięciu Dow Jones rósł o 0,7 proc. i  po raz pierwszy od 2 grudnia znalazł się powyżej 10.400 pkt. S&P500 kończył dzień 0,6 proc. zwyżką i powrotem powyżej 1100 pkt. Nasdaq rósł na zamknięciu o  0,33 proc.

Amerykańscy inwestorzy nadal mają dobre nastroje. Nie popsuła ich wiadomość o większej niż oczekiwano liczbie tzw. nowych bezrobotnych. Po pięciu tygodniach spadku zaczęła ona znów rosnąć. Z drugiej strony, mniej chwiejna ruchoma średnia czterotygodniowa liczby „nowych bezrobotnych” okazała się najniższa od września 2008 roku. Pozytywnym impulsem były dane o wymianie handlowej. Październikowy deficyt spadł do 32,9 mld USD. Oczekiwano jego wzrostu. Lepszy od prognoz wynik to zasługa szóstego z rzędu wzrostu amerykańskiego eksportu, w czym pomagał słabnący dolar. Amerykańska waluta ustabilizowała się w czwartek, co także pomogło rynkom akcji. Złoto zdrożało po trwającym przez cztery kolejne sesje spadku, ale tylko symbolicznie.
Z 10 głównych segmentów S&P500 najmocniej, o 1,4 proc. poszedł w górę wskaźnik spółek z kategorii consumer discretionary, gdzie w piątce najbardziej drożejących spółek znalazły się m.in. Starbucks, Amazon.com i Goodyear. O 1,2 proc. wzrosły indeksy segmentów, w skład których wchodzą spółki użyteczności publicznej i ochrony zdrowia. O 0,7-0,8 proc. wzrosły wskaźniki spółek z branży energii i usług telekomunikacyjnych. O niespełna 0,5 proc. rosły indeksy spółek IT i producentów dóbr codziennego użytku. Wskaźnik spółek przemysłowych zyskał 0,35 proc. Jako jedyne w strefie spadkowej znalazły się indeksy spółek materiałowych i finansowych, które traciły na zamknięciu 0,2-0,3 proc.
24 z 30 blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones zakończyło dzień wzrostem. Najmocniej drożały akcje giganta aluminiowego, spółki Alcoa (3,2 proc.), koncernu medialnego Walt Disney (1,95 proc.) i największej w USA sieci sklepów z artykułami budowlano-montażowymi, Home Depot (1,6 proc.). Największy spadek w grupie blue chipów zanotował Bank of America, którego akcje taniały o 1,2 proc. 
348 spółek wchodzących w skład S&P500 kończyło sesję wzrostem. Spadł kurs 146. Spośród tych o kapitalizacji przekraczającej 10 mld USD najmocniej, o 5-6 proc. drożały UnitedHealth i Aetna, zajmujące się ubezpieczeniami zdrowotnymi. Największe zniżki kursów, sięgające 3-4 proc., spotkały koncern farmaceutyczny Eli Lily i medialnego potentata, Time Warner.

Poniżej mapa S&P500 (kliknij aby powiększyć):

Indeksy nadal rosnąIndeksy nadal rosną

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane