Indeksy niezdecydowane

GRA
opublikowano: 12-10-2009, 11:29

Największe spółki rozpoczynają tydzień wzrostem o 1,5 proc., a średniaki tanieją o 0,3 proc. Na czele notowań jest Izolacja-Jarocin.

Wśród blue-chipów najlepiej zachowuje się GTC – rośnie o 2,7 proc. Najgorzej zachowuje się Bioton – tanieje o 3,9 proc.

Na niewielkim plusie jest Agora, w którą coraz mocniej angażuje się fundusz BZ WBK AM. Po ostatniej transakcji ma już 32,81 proc. udziałów w kapitale wydawcy „Gazety Wyborczej”. Wyraźnie drożeje z kolei Cyfrowy Polsat (+1,4 proc.). Media donoszą, że zarząd spółki zamierza rekomendować wypłatę jak najwyższej dywidendy z zysku za 2009 r., jeśli nie pojawią się ciekawe projekty inwestycyjne. Z zysku za 2008 r. wypłacono 201 mln zł. Ponadto w przyszłym roku spółka zamierza wydać na inwestycje ok. 60 mln zł.

Na szerokim rynku liderem sesji jest Izolacja-Jarocin. Drożeje o ponad 20 proc., a przyczyną mogą być informacje z dzisiejszego „Parkietu”. Gazeta donosi, że w minionym kwartale spółce udało się poprawić wyniki w porównaniu z zeszłym rokiem.

O ponad 2,4 proc. tanieje Enea, której prywatyzacja nie przebiega gładko. „Parkiet” spekuluje na temat możliwego rozpoczęcia całego procesu od nowa. Do 15 października MSP czeka na ofertę RWE, ale jeśli nie będzie satysfakcjonująca, rozważy np. sprzedaż akcji na giełdzie.

Na nieznacznym minusie są Makarony Polskie, mimo że pochwaliły się wzrostem sprzedaży we wrześniu aż o 48 proc. (rok do roku).
- Dobre wyniki sprzedaży we wrześniu oznaczają, że nie widzimy zagrożenia dla wykonania przez Makarony naszych szacunków zakładających przychody na poziomie 120 mln zł i zysk netto w wysokości 2,5 mln zł – napisali w dzisiejszym komentarzu analitycy Domu Maklerskiego PKO BP.

Na 1,3-proc. plusie jest z kolei kurs pokrewnej spółki spożywczej – Mispolu (poza konserwami mięsnymi i pasztetami ma w ofercie, podobnie jak Makarony, dania gotowe). Wygląda na to, że rynek daje kredyt zaufania nowej prezes firmy, która urzęduje od ubiegłego czwartku. Na łamach „Pulsu Biznesu” zapowiada, że w nowej strategii weźmie pod uwagę zarówno wzrost organiczny, jak i akwizycje. Jej zdaniem wyniki Mispolu za drugie półrocze powinny w dużym stopniu nadrobić stratę z pierwszych sześciu miesięcy tego roku.

Do zaskakującej zmiana warty doszło tez w grupie Vistuli. Stanowisko stracił prezes Michał Wójcik. Dlaczego? „Po prostu podziękowaliśmy panu Wójcikowi” – komentuje tę zmianę na łamach „PB” Jerzy Mazgaj, szef rady nadzorczej Vistuli. A kurs traci ponad 1 proc.

Na doniesienia „Parkietu” spadkiem o 1 proc. reaguje kurs Sygnity. Gazeta donosi, że informatyczna firma zabiera się do cięcia kosztów osobowych i w tym celu wysyła część pracowników na przymusowe wakacje. W ten sposób ratuje płynność finansową.

Słabo zapowiada się też sesja dla Pronoksu, broniącego się przed bankructwem dystrybutora IT (notowany w systemie podwójnego fixingu). Przed weekendem ogłosił, że zamierza przeprowadzić potężną emisję akcji, skierowaną do wierzycieli firmy. Spekuluje się też, że w emisji mógłby wziąć udział Centrozap, który wcześniej deklarował wsparcie dla Pronoksu (obie firmy mają tego samego prezesa). Na łamach „Parkietu” Centrozap podaje, że zastanowi się nad zaangażowaniem w akcje lub obligacje upadającej spółki.

O bakaliowych spółkach pisze dzisiejszy „PB”. Podaje, że ceny bakalii spadły w stosunku do okresu wielkanocnego w związku z mocniejszy złotym. Importerów cieszy stabilniejsza waluta. Bakalland drożeje dziś o 1 proc., Atlanta Poland traci 4 proc., a Helio zyskuje 0,4 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane