Indeksy pod kreską

GRA
opublikowano: 12-05-2011, 09:44
Obserwuj w MójPB:

Giełda zaczyna dzisiejszą sesję w  czerwieni. Indeks WIG20 traci 0,8 proc., a mWIG40 zniżkuje 0,9 proc. Wśród spółek z WIG20 najlepiej zachowuje się dziś BRE Bank, który zyskuje ponad 1  proc., a najgorzej – PBG, które traci blisko 5 proc.

Na małym minusie jest PZU. Z dzisiejszego raportu finansowego wynika, że w pierwszym kwartale największa w Polsce firma ubezpieczeniowa otrzymała więcej składek, ale jej zysk spadł. Na poziomie składek ubezpieczeniowych przypisanych brutto PZU zanotowało wzrost z 3,8 mld zł do 3,98 mld zł, a składek zarobionych netto – z 3,44 mld zł do 3,57 mld zł. Przychody z tytułu prowizji i opłat zwiększyły się z 63 mln zł do 78 mln zł. O połowę spadł za to wynik netto na działalności inwestycyjnej – z 910 mln zł do 474 mln zł. Kwota odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych była prawie taka sama, jak przed rokiem i wyniosła 2,4 mld zł. W efekcie zysk netto ubezpieczyciela zmniejszył się z 807 mln zł do 792 mln zł.

Na 0,3-proc. plusie jest PGNiG. W pierwszym kwartale gazowa firma poprawiła przychody z 6,6 mld zł do 7 mld zł, ale zyski prawie się nie zmieniły. Operacyjny zmniejszył się z 1,2 mld zł do 1,18 mld zł, a zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej – wzrósł z 995 mln zł do 1 mld zł.

„Wyniki należy ocenić jako bardzo dobre, zwłaszcza biorąc pod uwagę niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne oraz wyższe koszty zakupu importowanego gazu. Podtrzymujemy naszą rekomendację „kupuj” – pisze w dzisiejszym komentarzu Monika Karwasińska, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.

O 0,6 proc. tanieje Pekao. Ten drugi największy bank w Polsce poprawił wyniki, choć nieznacznie, na wszystkich poziomach. Wynik odsetkowy zwiększył się z 1 mld zł do 1,06 mld zł, a przy uwzględnieniu dochodów z transakcji swap – z 1,06 mld zł do 1,1 mld zł. Wynik prowizyjny poprawił się z 572 mln zł do 597 mln zł.Te wzrosty przełożyły się na poprawę zysku netto przypadającego na akcjonariuszy podmiotu dominującego – z 603 mln zł do 648 mln zł.

„Na pierwszy rzut oka wyniki Pekao oceniamy pozytywnie, ale z uwagi na zbieżność z konsensusem nie oczekujemy zdecydowanej reakcji rynku. Tradycyjnie bank imponuje kontrolą kosztów, cieszy również wzrost sprzedaży kredytów detalicznych, w szczególności konsumpcyjnych, z czym niektórzy konkurenci sygnalizowali problemy” – komentuje Grzegorz Zawada, analityk DM PKO BP.

Na spadek zysku netto o 32 proc. zniżką o ponad 3 proc. reagują papiery Bogdanki. Sprzedaż lubelskiego producenta węgla wzrosła w pierwszym kwartale z 294 mln zł do 310 mln zł. Nie przełożyło się to jednak na poprawę zysków. Wynik operacyjny spadł z 62 mln zł do 44 mln zł, a wynik netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej – zmniejszył się z 53 mln zł do 36 mln zł.

Na szerokim rynku liderem jest Pekaes (+14 proc.), którego notowania reagują na poranne wyniki kwartalne (wzrost przychodów i zapowiedź inwestycji). Najmocniejsza przecena dotyka papiery Eko Holdingu – tracą prawie 10 proc.

Na ponad 1-proc. minusie są notowania cukierniczego Otmuchowa, którego przychody wzrosły w pierwszym kwartale z 36,9 mln zł przed rokiem do 48,1 mln zł. Zysk operacyjny spadł jednak z 3,6 mln zł do 2,8 mln zł, a netto zmniejszył się z 2,7 mln zł do 2,2 mln zł. Zarząd podtrzymał jednocześnie tegoroczne prognozy finansowe (obniżone w maju), które mówią o 198,35 mln zł przychodów, 13,53 mln zł zysku operacyjnego i 9,23 mln zł zysku netto.

Podobnie zachowują się dziś notowania Mispolu (-1,5 proc.) i Makaronów Polskich (-5 proc.). Kursy reagują na oficjalne potwierdzenie tego, że zarządy spółek zarzuciły prace nad połączeniem. Plan połączenia Mispolu i Makaronów został ogłoszony pod koniec 2010 r. W kolejnych tygodniach główni akcjonariusze Mispolu porozumieli się jednak z litewskim funduszem NDX Energija, który obecnie jest w trakcie przejmowania ich pakietu akcji (prawie 40 proc.). Prace nad połączeniem zostały wtedy zarzucone. Ostatnio Mispol zaskoczył rynek informacją o złożeniu wniosku o upadłość przez zależnego producenta mięsa PMB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane