Indeksy pod presją podaży

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-03-2005, 00:00

Bardzo nerwowy przebieg miały wtorkowe notowania na amerykańskich giełdach. Atmosferę zepsuł swoją prognozą finansową gigant z sektora technologicznego Texas Instruments oraz mocno drożejąca ropa.

Po chwilowej korekcie ceny ropy ruszyły ostro w górę, a w Nowym Jorku kwietniowe kontrakty na ten surowiec wyceniano już nawet powyżej 54,98 USD/b.

Texas Instruments zaskoczył wszystkich informacją o konieczności obniżenia swoich projekcji kwartalnych, co uzasadnił niższym popytem na chipy wykorzystywane w telewizorach. Spadała również wycena papierów Intela, lidera branży półprzewodników. Podaż akcji potentata wywołały doniesienia z Japonii, gdzie tamtejszemu oddziałowi spółki zagrożono wszczęciem dochodzenia w kwestii stosowania niezgodnych z prawem umów handlowych.

Najgorzej w średniej Dow Jones zachowywał się król fast foodów — McDonald’s. Wyniki spółki w lutym nie były zachwycające. W Europie spółka odnotowała nawet spadek sprzedaży. Cieszyć się mogli z kolei posiadacze papierów Seagate Technology. Rosnący o ponad 2 proc. kurs akcji producenta twardych dysków to odpowiedź rynku na deklarację podwyższenia prognozy zysków i przychodów w III kwartale.

Europejskie rynki poddały się presji słabych wyników spółek. Rezultatami zaniepokoił największy producent aut, niemiecki Volkswagen. Niższa sprzedaż w Chinach i konkurencja obniżyły zyski spółki. Rykoszetem odbiły się z kolei na ASML, liderze rynku sprzętu do produkcji chipów, słabe wyniki amerykańskiego Texas Instruments. Na dodatek bank UBS obniżył ASML rekomendację z „kupuj” do „neutralnie”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Indeksy pod presją podaży