Indeksy poszły za ropą

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-01-2007, 00:00

Na europejskie giełdy wróciły spadki. Środową przecenę wywołały spadki na rynku ropy, które trwają już od trzech dni. Inwestorzy uważają, że wraz z wyceną ropy spadną zyski koncernów paliwowych.

Analitycy prognozują, że boom w tym sektorze — podobnie jak na rynku innych surowców — powoli się kończy. Dotyczy to głównie metali. Specjaliści z ABN Amro podkreślają, że na rynku są spore zapasy surowca. Humory inwestorom popsuło obniżenie zaleceń inwestycyjnych dla papierów BP, drugiego pod względem wielkości koncernu naftowego Europy. Analitycy Bear Stearns zredukowali rekomendację dla tej spółki do „niedoważaj”. Specjaliści z UBS obniżyli cenę docelową dla akcji BP o blisko 10 proc.

Spadały także wyceny spółek technologicznych, m.in. Nokii, fińskiego producenta telefonów komórkowych. Zaszkodziło jej wprowadzenie na rynek iPhone, multimedialnego urządzenia Apple, które umożliwia także rozmowy telefoniczne i przesyłanie danych. Bazuje ono na rynkowym bestsellerze, odtwarzaczu muzycznym iPod. To wyzwanie dla producentów komórek. W Londynie spadał kurs walorów Vodafone, największej spółki telekomunikacyjnej na świecie. Firma poinformowała, że jest bliska złożenia oferty na indyjski telekom Hutchison Essar. Po co najmniej 20-procentowym wzroście rocznego zysku, m.in. dzięki niemieckiemu mundialowi, mocno drożały papiery William Hill, brytyjskiej spółki bukmacherskiej.

Sesja w USA, zgodnie z oczekiwaniami, zaczęła się od spadków. W centrum uwagi znalazły się walory linii lotniczych. US Airways podniosły ofertę przejęcia Delta Air Lines aż o 20 proc., do 10,2 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Indeksy poszły za ropą