Indeksy się zielenią

GRA
14-07-2010, 11:02

Warszawskie indeksy są w środę na lekkich plusach. Zarówno WIG20, jak i mWIG40 zyskują jeszcze przed południem po ok. 0,5 proc.

Wyraźnie drożeje wydawnictwo Muza (+9 proc.), na temat którego spekuluje „Parkiet”. Gazeta zastanawia się, czy pomiędzy akcjonariuszami spółki istnieje porozumienie i czy możliwe jest ogłoszenie wkrótce dwóch konkurencyjnych wezwań na jej akcje. Kompap, który jest znaczącym akcjonariuszem Muzy, zyskuje 3 proc.

Wśród najmocniej taniejących spółek jest dziś Trakcja Polska (-5 proc.), o której pisze „Parkiet”. Prezes firmy przewiduje na łamach dziennika, że w wynikach za drugi kwartał widoczny będzie spadek sprzedaży o ok. 50 proc., a poprawy koniunktury oczekuje dopiero pod koniec roku. Pogorszenie wynika przede wszystkim z ograniczenia inwestycji na kolei.

O Lotosie (+3 proc.) pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Donosi, że przygotowywana strategia spółki zakłada dezinwestycje, przede wszystkim w segmencie spółek niepowiązanych z podstawową działalnością Lotosu. Obejmuje też restrukturyzację zależnego Petrobaltiku. Dzięki sprzedaży spółek zależnych grupa będzie finansować kolejne inwestycje – m.in.  w Lotos Serwis, Lotos parafiny, Lotos Kolej, Lotos Asfalty, Lotos Lab i Lotos Ochrona.

Prawie 2 proc. zyskuje Jago, o którym pisze „Puls Biznesu”. Władze spółki sygnalizują, że prowadzą rozmowy dotyczące współpracy kapitałowej z innymi podmiotami. Przypominają jednocześnie, że konkurent Jago – Iglokrak, do którego kilka dni temu wszedł fundusz Penta Investments – zapowiedział rozwój poprzez przejęcia. Szykuje się kolejna transakcja?

Nie cichnie konflikt pomiędzy notowanymi na New Connect Mewą i GPPI. Mewa, która kontroluje ponad 50 proc. akcji GPPI, zażądała zwołania na 9 sierpnia walnego zgromadzenia. Domaga się zawieszenia lub odwołania członków zarządu GPPI, czyli Piotra Potempy i Krzysztofa Nowaka. Chce też zmian w radzie nadzorczej. Domaga się również powołania biegłego rewidenta, w celu zbadania prawidłowości przeszacowań wierzytelności oraz „oceny faktycznej rentowności osiąganej przez spółkę z tytułu obrotu wierzytelnościami”.

Spokojnie zachowują się akcjonariusze ZEG, który wkrótce pożegna się z giełdą. Taki zamiar ogłosiły Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne, które kontrolują 97 proc. akcji ZEG. Akcjonariusz poinformował rynek, że zamierza zażądać umieszczenia w programie najbliższego walnego zgromadzenia punktu dotyczącego przywrócenia akcjom spółki formy dokumentu. W związku z tym ogłosi wcześniej wezwanie na wszystkie akcje poza jego kontrolą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Indeksy się zielenią