Indeksy świecą na zielono, kwitnie handel na Biotonie

GRA
23-03-2009, 11:24

Warszawski parkiet udanie zaczyna tydzień. WIG20 zyskuje 2,1 proc., a mWIG40 rośnie o 1,3 proc.

10 proc. zyskuje Bioton, o którym pisze dzisiejsza GGP. Spółka jest jednocześnie liderem pod względem wolumenu. Gazeta spekuluje, że Bayer przygląda się polskiej spółce i niewykluczone, że firmy będą współpracować przy sprzedaży produktów Biotonu na rynku chińskim.

Różnie zachowują się notowania spółek ze stajni Romana Karkosika. NFI Midas, który poinformował o bankructwie jednej z brytyjskich spółek telekomunikacyjnych, tanieje o 1,6 proc. Lekko, bo o 1,5 proc., rośnie z kolei Skotan, o którym pisze GGP. Gazeta zapowiada, że w połowie roku akcjonariusze podejmą decyzję dotyczącą przyszłości spółki. W grę wchodzi budowa drożdżowni albo zupełnie inny projekt. Wyraźnie rośnie z kolei kurs Hutmenu (+19 proc.), którego akcjonariusze uchwalili w piątek program biu-backu, który – w konsekwencji – daje właścicielowi, czyli Impexmetalowi (+1,7 proc.), możliwość wycofania spółki z GPW. Boryszew, właściciel Impexmetalu, rośnie o 1 proc.

Tylko 1,5 proc. zyskują notowania eCardu, na którego akcje w piątek po południu wezwanie ogłosiło TUW SKOK. Oferowana cena to 72 gr., a obecnie kurs wynosi ok. 68 gr. Media donoszą, że sprzedaż swojego pakietu rozważa jeden z udziałowców – Capital Partners.

O 3,2 proc. drożeje też Petrolinvest, który w piątek po sesji poinformował, że pozyskiwaniem finansowania dla spółki zajmie się Prokom Investments, czyli główny udziałowiec paliwowej spółki. Chodzi o kwotę 150 mln zł, która może zostać pożyczona Petrolinvestowi lub przekazana w zamian za nowe akcje.

Na temat kierunków poszukiwań złóż miedzi przez KGHM (+5,8 proc.) spekuluje GGP. Koncern interesuje się bowiem złożami w Kanadzie.

- Projekt kanadyjski wydaje się ciekawy, choć na razie nie ma szczegółów ewentualnej transakcji. Minusem kierunku kanadyjskiego jest to, że tamtejsze złoża eksploruje się metodami głębinowymi, czyli o wyższych kosztach produkcji w przeciwieństwie do kopalń odkrywkowych. Kolejną sprawą jest to, czy na tamtejszym rynku jest odpowiedni popyt na miedź – napisał w dzisiejszym komentarzu Marcin Sójka, analityk DM PKO BP.

O 7 proc. tanieją ZNTK Łapy. Dzisiejsza GGP donosi, że sytuacja w firmie się pogarsza.

- Wygląda na to, że bez pomocy państwa, a także głębokiej restrukturyzacji, obejmującej także zmianę profilu, spółce grozić może najgorszy z możliwych scenariuszy – zauważa Marcin Sójka. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Indeksy świecą na zielono, kwitnie handel na Biotonie