Indeksy szybko idą w górę

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-03-2006, 00:00

Poniedziałkowa sesjanie zmieniła sytuacji na największych europejskich giełdach. Trzy najważniejsze kontynuowały wzrosty, notując najdłuższą od sierpnia 2003 r. serię zwyżek. Dobra koniunktura to wynik stabilizacji na rynku paliwowym oraz spekulacji związanych z kolejnymi fuzjami i przejęciami.

Wyobraźnię graczyrozpaliła w miniony piątek batalia między Prudentialem a Avivą, czołowymi brytyjskimi spółkami ubezpieczeniowymi. Odrzucenie oferty przejęcia złożonej przez tę drugą firmę zaowocowało silnym wzrostem wyceny Prudentiala i zachęciło inwestorów do zakupów akcji pozostałych przedstawicieli sektora. Pogłoski o możliwym zaakceptowaniu wartej 12 funtów za akcję oferty przejęcia złożonej przez Nasdaq Stock Market poprawiły notowania akcji London Stock Exchange. Powody do zadowolenia mieli posiadacze akcji BAA, brytyjskiej spółki kontrolującej lotniska Heatrow i Gatwick. Jej przejęciem interesuje się hiszpański Ferrovial oraz grupa inwestorów skupiona wokół australijskiego Macquarie Bank. Po kolejnym rekordzie na rynku miedzi, wywołanym doniesieniami o inwestycjach funduszy hedgingowych w ten surowiec, silnie zwyżkowały notowania spółek wydobywczych — szczególnie BHP Billiton oraz Rio Tinto.

Udanierozpoczęli dzień inwestorzy za oceanem. Koniunkturę w USA dodatkowo wspierały oczekiwania związane z nocnym wystąpieniem szefa Fed. Liczono na zasygnalizowanie przerwy w procesie podwyższania stóp procentowych. W centrum uwagi znalazły się papiery Wal-Mart, największego detalisty. Zapowiedział on otwarcie w tym roku w kraju 20 nowych supermarketów w Chinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu