Indeksy w USA pod kreską

WST
opublikowano: 24-11-2009, 22:08

To nie była udana sesja na Wall Street. Indeksy spadały przez niemal cały dzień ciągnięte przez rozczarowującą rewizję dynamiki PKB w trzecim kwartale. Pod koniec sesji pojawiła się co prawda szansa na odreagowanie (na moment DJ znalazł się nawet po zielonej stronie rynku), jednak kontratak okazał się nieskuteczny.

Swój udział w przecenie miały też doniesienia z Chin gdzie pojawiły się na szerszą skalę spekulacje odnośnie kondycji finansowej czołowych tamtejszych banków. Problemy z odpowiednim poziomem kapitałów przewidują analitycy również w przypadku niektórych instytucji finansowych w USA. Szczególnie, że Fed zwrócił się do 9 banków z prośbą o przedstawienie programu spłaty środków jakie otrzymały w ramach rządowej pomocy.

Wzrost gospodarczy w minionym kwartale został zweryfikowany z 3,5 proc. wstępnego odczytu do 2,8 proc. Co prawda analitycy oczekiwali takiego wyniku, ale inwestorzy – patrząc na ich reakcje – po cichu jednak liczyli na lepszy wynik. Co gorsze, dynamika, byłaby jeszcze słabsza gdyby nie wysoka sprzedaż zapasów. Szczególnie rozczarował udział konsumentów w PKB. Dane skutecznie ostudziły potencjalne zapędy byków.

Zaprezentowane już w trakcie sesji dane o zaskakującym, a na dodatek sporym wzroście zaufania konsumentów tylko na moment poprawił humory graczy. Wskaźnik zamiast spaść z 47,7 do 47,5 pkt podskoczył do 49,5 pkt.

Wśród taniejących papierów sporo było należących do instytucji finansowych. Na wartości traciły m.in. Bank of America, JPMorgan oraz Morgan Stanley.

Spadek cen surowców doprowadził do przeceny akcji koncernów górniczych i paliwowych. Pod kreską toczyła się wymiana papierów Freeport-McMoRan Copper & Gold, Alcoa czy Exxon Mobil.

Na finiszu indeks DJ IA tracił 0,16 proc. S&P500 zniżkował o 0,05 proc. zaś Nasdaq spadał o 0,31 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Indeksy w USA pod kreską