Inea zmienia właściciela

opublikowano: 05-12-2017, 07:41
aktualizacja: 05-12-2017, 07:43

Fundusz infrastrukturalny Macquarie zostanie głównym akcjonariuszem poznańskiej kablówki.

Końcówka roku w polskiej branży telekomunikacyjnej jest bardzo gorąca. Kilkanaście godzin po tym, jak Cyfrowy Polsat ogłosił zamiar przejęcia kontroli nad Netią, do poważnego przetasowania doszło w branży kablowej. We wtorek rano fundusz Macquarie European Infastructure Funds (MIRA) poinformował o zawarciu umowy zakupu większościowego pakietu akcji Inei, wywodzącej się z Wielkopolski i działającej głównie w tym województwie sieci kablowej, która pod względem liczby klientów i przychodów jest w pierwszej piątce w kraju.

Wartość transakcji nie jest znana. Macquarie przejmie akcje od funduszu Warburg Pincus, który od kilkunastu miesięcy przymierzał się do wyjścia z Inei, a także pakiety od Janusza Kosińskiego, założyciela i prezesa spółki, oraz od innych akcjonariuszy.

- Długoterminowe i konsekwentne podejście MIRA do inwestycji infrastrukturalnych oraz dogłębna znajomość sektora będą wsparciem dla rozwoju naszego biznesu. Cieszymy się, że będziemy mogli blisko współpracować z MIRA w nadchodzących latach - mówi Janusz Kosiński.

Inea w ostatnich latach bardzo mocno zainwestowała w rozwój światłowodowej sieci FTTH. Ma ponad 7 tys. km sieci nowej generacji, docierającej do ponad 0,5 mln gospodarstw domowych w Wielkopolsce.

- Jako jeden z największych operatorów FTTH i operatorów kablowych w zachodniej Polsce INEA z sukcesem stworzyła najlepszą w branży sieć dostępową dla kluczowych usług telekomunikacyjnych. Spółka ma znaczny potencjał do dalszego rozwoju - mówi Leigh Harrison, szef MIRA na Europę.

Inea to dla MIRA druga inwestycja w Polsce. Wcześniej fundusz infrastrukturalny kupił głębokowodny terminal kontenerowy DCT Gdańsk.

Na transakcję będzie jeszcze musiał zgodzić się UOKiK, który od ponad roku analizuje inne przejęcie w branży kablowej - transakcję zakupu Multimediów, rynkowego numeru trzy, przez UPC Polska, czyli lidera pod względem przychodów i liczby klientów. Nowi właściciele Inei spodziewają się, że urząd antymonopolowy w ich sprawie decyzję wyda znacznie szybciej, bo już na początku lutego przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane