Inflacja jest pod kontrolą

Kamil Zatoński
opublikowano: 18-01-2005, 00:00

Potwierdziły się prognozy optymistów, szacujących grudniową inflację na 4,4 proc. Nie ma więc powodów do niepokoju.

Ostatni miesiąc ubiegłego roku przyniósł minimalny spadek cen liczonych w ujęciu rocznym. Inflacja wyniosła 4,4 proc. W stosunku do listopada ceny wzrosły zaledwie o 0,1 proc. — podał Główny Urząd Statystyczny.

— Dobrą informacją jest przede wszystkim to, że nieco słabiej niż oczekiwano wzrosły ceny żywności. To pokazuje, że unijny szok podażowy powoli ustępuje, a dobre ubiegłoroczne zbiory pozwalają oczekiwać, że żywność nie będzie już gwałtownie drożeć — mówi Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.

Zdaniem Macieja Relugi, głównego ekonomisty BZ WBK, za spadkiem inflacji stoją również ceny paliw — w ujęciu miesięcznym spadły o 2,2 proc.

— Do tego dochodzi mocny złoty, który w ostatnim czasie jest głównym czynnikiem poprawiającym wskaźniki makroekonomiczne — dodaje Arkadiusz Krześniak, ekonomista Deutsche Bank Polska.

Zagrożeniem inflacyjnym na razie nie jest też wzrost presji na podwyżki płac.

— Przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw wzrosła o 3,2 proc., co pokazuje, że realnie fundusz płac spadł — mówi Grzegorz Maliszewski.

Jego zdaniem, brak tej presji, a także mocny złoty i tzw. efekt bazowy, już w drugim kwartale pozwolą zdusić inflację do poziomu około 3 proc. Ten scenariusz potwierdza także wskaźnik przyszłej inflacji BIEC, informujący o kształtowaniu się cen konsumpcyjnych w najbliższych 4-6 miesiącach.

— Mocny złoty dla wielu producentów oznacza spadek kosztów i silniejszą konkurencję importu. Nie widać także oznak ożywienia popytu. To powoduje, że coraz więcej przedsiębiorstw obniża ceny na wyroby — dodaje Maria Drozdowicz z BIEC.

— Złoty nie zareagował na dane o inflacji. Rentowności obligacji spadły o 2-3 pkt bazowe — mówi Marcin Bill, diler BISE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja jest pod kontrolą