Inflacja przyspiesza, ale subtelnie

opublikowano: 03-06-2018, 22:00

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w maju szybciej niż w kwietniu, ale — za sprawą truskawek — wolniej, niż oczekiwano.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w maju o 1,7 proc. r/r — podał GUS w ramach tzw. szybkiego szacunku. To co prawda o 0,1 pkt. proc. mocniej niż w kwietniu, ale jednocześnie 0,2 pkt. proc. słabiej od prognoz (utożsamianych z medianą prognoz ekspertów ankietowanych przez Bloomberga). W ujęciu m/m majowy wzrost szacuje się na 0,1 proc.

— Inflacja w maju przyspieszyła, ale tylko nieznacznie. Przyspieszeniu „winne” były przede wszystkim wysokie ceny paliw, będące pokłosiem wzrostu cen ropy naftowej na świecie oraz umacniającego się dolara. W dół ciągnęły natomiast wskaźnik CPI ceny żywności — komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Ekspertka przypomina, że w maju ubiegłego roku, na skutek strat w sadownictwie i uprawach niektórych warzyw wywołanych przymrozkami, żywność mocno drożała. Wtedy miesięczna zmiana cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” wyniosła nie minus 0,3 proc., jak w tym roku, ale plus 0,8 proc.

— Tegoroczny maj pod względem warunków pogodowych był zdecydowanie korzystniejszy dla upraw, szybciej też pojawiły się niektóre owoce, np. truskawki. Dodatkowo, ceny produktów żywnościowych w sklepach obniżały „głośne” promocje niektórych sieci handlowych w związku z zakazem handlu w większość majowych niedziel — dodaje Monika Kurtek.

Ścieżka inflacji na kolejne miesiące tego roku, kreślona przez ekonomistów, wygląda następująco: wzrost w okolice 2 proc. w czerwcu i lipcu, a kolejno spadek, za sprawą wysokiej, zeszłorocznej bazy, którą zbudowały w szczególności drożejące wówczas masło i jaja. Zespół PKO BP oczekuje, że roczna dynamika CPI w dwóch kolejnych miesiącach sięgnie ok. 2,2 proc., po czym zostanie zepchnięta poniżej 1,5 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu